OSN znepokojuje hrozba války na východě Ukrajiny, Rusko přítomnost vojáků popírá

Organizace spojených národů je silně znepokojená hrozbou totální války na východě Ukrajiny. Prohlásil to náměstek generálního tajemníka OSN před Radou bezpečnosti. Ta se sešla kvůli zprávám pozorovatelů mise OBSE o přesunu ruské vojenské techniky do Donbasu. Chování Ruska na východě Ukrajiny odsoudily i Spojené státy. Moskva ale přítomnost svých vojsk znovu popřela.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neoznačená vojenská vozidla na území pod kontrolou separatistů na území Ukrajiny

Neoznačená vojenská vozidla na území pod kontrolou separatistů na území Ukrajiny | Zdroj: Reuters

„Příměří z Minsku vznikalo pod patronátem mezinárodního společenství. Proto musíme vyvodit důsledky z ruského jednání, které neustále pokračuje v destabilizaci Ukrajiny,“ upozornila americká velvyslankyně Samatha Powerová na schůzce Rady bezpečnosti OSN.

Neoznačené konvoje s těžkou technikou už o víkendu nafotili pozorovatelé OBSE i novináři, kteří působí na separatistických územích. Separatisté sice tvrdili, že jde o jejich posily, jenže na rozdíl od jejich běžných jednotek tyto neměly žádné výsostné znaky. Separatisté používají minimálně oranžovočernou svatojiřskou stuhu a na technice často mají rudé hvězdy odkazující na Sovětský svaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

NATO potvrdilo další ruskou invazi na Ukrajinu, Rusko to popírá. Aktuální dění na Ukrajině přibližuje redaktor Ondřej Bouda

To, že na Ukrajině operují tisíce neoznačených ruských vojáků, potvrdil tento týden také český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Vrchní velení NATO uvedlo, že za poslední dva dny zaznamenalo další přechody hranice nejen techniky včetně tanků, děl či protiletadlových systémů ale právě i vojáků.

„V posledních dvou dnech jsme zaznamenali stejné věci jako OBSE. Viděli jsme vjíždět na Ukrajinu kolony ruské výzbroje, ruských tanků, ruských protiletadlových systémů, ruských děl a ruských bojových jednotek,“ řekl velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove.

Moskva ale jakoukoli ruskou přítomnost v Donbasu odmítá. Vypadá to, že se Ukrajinci bojí separatisů, proto se stále objevují informace o tom, že Rusové posílají na Ukrajinu zbraně a vojáky, vysvětlil ruský velvyslanec při OSN Alexandr Pankin.

„Severoatlantická aliance mluví o ruských konvojích se zbraněmi, nic z toho se ale neopírá o realitu,“ konstatoval Pankin, podle kterého všechna obvinění jsou smyšlená.

Rusko popírá, že má vojáky na Ukrajině. Zprávy NATO a OBSE zpochybňuje i Klaus

Číst článek

Jako mlácení prázdné slámy označil zprávy o pohybech ruské armády na jihovýchodní Ukrajině generál Igor Konašenkov z ministerstva obrany.

Dodal také, že v Moskvě už přestali věnovat pozornost bezobsažným výrokům vrchního velitele sil NATO Breedlova o údajném vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

„Máme dojem, že čím méně evropská veřejnost Breedlovovi věří, tím víc generál zesiluje úroveň svých alarmujících protiruských prohlášení,“ uvedl zástupce ruského ministerstva obrany.

Představitelé takzvané Doněcké lidové republiky agentuře Interfax řekli, že pozorované kolony patří jejich armádě a přesun souvisí s větší intenzitou útoků ukrajinských sil v oblasti Doněcku. Tvrzení jedné i druhé strany lze jen těžko spolehlivě ověřit.

Martin Dorazín, Ondřej Bouda, Anna Jadrná, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme