OSN zřejmě zahájí projednávání otázky budoucnosti Kosova

Jednání o statutu jihosrbské provincie Kosovo asi dostane zelenou. Generální tajemník OSN Kofi Annan pravděpodobně doporučí, aby jednání začala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání OSN | Foto: OSN

Základem rozhodnutí Kofiho Annana je zpráva zvláštního vyslance OSN v Kosovu Kaie Eida, která dosud nebyla zveřejněna, ale podle diplomatů podporuje zahájení rozhovorů o budoucnosti Kosova.

Šéf správy OSN v Kosovu Sören Jessen Petersen uvedl, že výsledek jednání, která by ke svému závěru měla dospět příští rok, nebude nikdy komentovat. Důrazně ale vyzval představitele v Bělehradě, aby konstruktivně spolupracovali.

Sporná otázka je pořád stejná. Bělehrad nechce slyšet o nezávislosti Kosova, se kterým jsou Srbové historicky spjati. Srbský prezident Boris Tadič řekl, že na jednání je ještě brzo. Nejdříve je potřeba vyřešit způsob decentralizace správy provincie. Albánci ale nezávislost striktně vyžadují.

Kosovo, které je již sedmým rokem pod mezinárodním správou, je stále součástí Srbska. Jeho většinové albánské obyvatelstvo projevuje netrpělivost a žádá samostatnost provincie. Proti tomu se tvrdě staví Srbové, kteří se snaží oddálit jednání a zdůvodňují to tím, že budoucnost stotisícové srbské menšiny v samostatném Kosovu není dostatečně zajištěna.

Marie Matúšů, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme