OSN zřídila komisi pro vyšetřování válečných zločinů v Sýrii, evakuaci z Aleppa brzdí počasí

Organizace Spojených národů zřídila skupinu, která má vyšetřit válečné zločiny v Sýrii. Její vytvoření schválilo Valné shromáždění OSN. V samotné Sýrii se mezitím dokončuje evakuace Aleppa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombardování Aleppo | Zdroj: Reuters

Rezoluci o vzniku vyšetřovací komise navrhlo Lichtenštejnsko a její vznik schválilo 105 zemí. Proti bylo 15, včetně spojenců syrského prezidenta Bašára Asada, Ruska a Íránu. Nový tým má za úkol shromažďovat důkazy o porušování lidských práv a válečných zločinech spáchaných během pěti let občanské války.

Tým by měl spolupracovat s dosavadní vyšetřovací komisí OSN pro Sýrii, která vznikla při radě OSN pro lidská práva. Cílem je získat podklady pro nezávislé vyšetření dění v Sýrii a připravit dokumenty, které by pomohly viníky válečných zločinů potrestat před mezinárodními soudy.

Sedmiletá Bana je v bezpečí, její tweety z Aleppa sledoval celý svět

Číst článek

OSN také zveřejnila závěry vyšetřování zářijového útoku na humanitární konvoj u Aleppa. Vyšetřovatelé zjistili, že konvoj zasáhlo mnoho druhů munice z víc než jen jednoho letounu nebo jednoho typu letounu. Konkrétního pachatele vyšetřovatelé určit nedokázali.

Konstatovali ale, že takto zaútočit mohly v danou dobu syrská armáda, ruské letectvo, které ji podporuje, nebo mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Zapojení americké koalice je ale podle komise vysoce nepravděpodobné. Ostatně v okolí Aleppa v tu dobu operovala ruská a syrská armáda, nikoli Američané. Washington z útoku, po kterém zemřelo nejméně 10 lidí, obviňoval Moskvu. Rusko ale obvinění odmítlo.

Evakuaci brzdí počasí

V Sýrii pokračuje evakuace lidé z obležené části Aleppa. Podle exilové Syrské organizace pro sledování lidských práv už město opustili skoro všichni povstalečtí bojovníci. Rebelové už prý drží jen jeden opěrný bod v západní části města. To ale odmítli potvrdit zástupci Spojených národů i humanitárních organizací, které na evakuaci dohlížejí. Vyklízení města a také dvou šíitských vesnic obklíčených povstalci komplikují vzájemná obvinění obou stran z toho, že operaci blokují, ale i mrazivé počasí.

Část uprchlíků z Aleppa je i přesto už v Turecku. Mezi nimi i jedna z celosvětově nejviditelnějších postav posledních dnů z obleženého Aleppa, sedmiletá Bana Abedová, která spolu se svou matkou přes sociální sítě posílala zprávy o tom, jak poslední dny obléhání dopadaly na civilisty.

Turecký prezident Erdogan přijal Banu al-Abedovou, která s matkou tweetovala z Aleppa | Foto: Reuters

Jsme připraveni přijmout zraněné z Aleppa, hlásí Izrael. Se Sýrií je přitom formálně ve válce

Číst článek

S dívkou se setkal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, což mu u mnoha lidí zvýšilo popularitu. Na druhé straně Ankaru nepotěšily zprávy z bojiště v Sýrii.

Turecká armáda tam jedné z povstaleckých koalic pomáhá dobýt město al-Báb severně od Aleppa z rukou samozvaného Islámského státu. Během středy v bojích o město zemřelo 14 tureckých vojáků a dalších 33 utrpělo zranění. To jsou největší ztráty turecké armády od června, kdy se zapojila do pozemních operací v Sýrii.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme