Osobností roku magazínu Time jsou ti, kteří 'prolomili mlčení' o sexuálním obtěžování

Magazín Time v letošní anketě jmenoval osobností roku společenské hnutí zaměřené na zvyšování povědomí o sexuálním obtěžování a útocích, jež prezentuje také kampaň #MeToo na sociálních sítích.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obálka časopisu TIME z 18. prosince 2017. | Foto: TIME.com

„Stalo se to hashtagem, hnutím, zúčtováním. Ale začalo to tak jako téměř vždy u velkých společenských změn - coby odvaha jednotlivců,“ píše k letošní anketě šéfredaktor časopisu Edward Felsenthal a pokračuje:

„Herečkou, která zveřejnila příběh ‚nátlakových metod‘ filmového mogula Harveyho Weinsteina v hotelu v Beverly Hills, k němuž došlo před dvaceti roky. Sběračkou jahod, která onen příběh slyšela, a rozhodla se povědět svůj vlastní. Mladou inženýrkou, jejíž blog o ‚kultuře spratků‘ v úspěšném startupu v Silicon Valley vedl k propuštění jeho zakladatele a dalších 20 zaměstnanců. Kalifornské lobbistky, jejíž dopisová kampaň přiměla přes 140 političek, že požadovaly po vládě, aby nadále netolerovala pachatele sexuálního obtěžování či ty, kteří nad ním přivírají oči.“

Na obálce magazínu se objevila třeba Ashley Juddová, Susan Fowlerová, Adama Iwuová, Taylor Swiftová a Isabel Pascualová. Právě ony spolu se stovkami dalších žen a mužů podle šéfredaktora rozpoutali jeden z nejrychlejších posunů ve společnosti od 60. let minulého století.

Svou roli sehrály také sociální sítě, které se chovaly jako silný akcelerátor. Hashtag #MeToo byl do dneška použit v milionech případů, nejméně v 85 zemích.

„Probudila jsem se a dostala jsem 32 tisíc odpovědí během 24 hodin,“ uvedla herečka Alyssa Milanová, která pomohla popularizovat frázi, se kterou již roky nazpět přišla aktivistka Tarana Burkeová.

'Tohle je jen začátek'

Toto uznání přichází během vlny veřejného obviňování ze sexuálního obtěžování, která míří na některé z nejprominentnějších lidí americké politiky, médií i zábavního průmyslu, a vedlo již k několika vyhazovům a policejním vyšetřováním.

„Nikdy jsem si nepředstavovala, že bych mohla vytvořit něco, co by změnilo svět. Snažila jsem se změnit svou komunitu,“ uvedla pro NBC Burkeová. „Tohle je jen začátek. Nejde o moment, jde o hnutí a teprve teď začíná práce,“ dodala.

Donald Trump byl osobností roku 2016 a stál v řadě na prvenství i letos, hned za ním to byl pak čínský prezident Si Ťin-pching. Mezi další finalisty patřil třeba speciální vyšetřovatel Robert Mueller, který vede vyšetřování údajných ruských zásahu do amerických prezidentských voleb, severokorejský vůdce Kim Čong-un, režisérka filmu Wonder Woman Patty Jenkinsová nebo americký fotbalista Colin Kaepernick, ze kterého se stal aktivista.

Kaepernick při přípravném zápase odmítl povstat při americké hymně při jednom z přípravných zápasů na novou sezonu NFL. Quarterback San Francisca 49ers tak protestoval proti rasové diskriminaci ze strany policie

Každoroční anketa magazínu Time oceňuje osobu, skupinu, věc nebo představu, které měla největší vliv na události v daném roce.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme