Ospalý řidič je špatný řidič. I hodina spánku navíc může zachránit život

Bezpečná jízda po silnici je závislá na několika faktorech. Mezi ty nejdůležitější patří střízlivost a pozornost. Důležitý je ale i řádný odpočinek. Nevyspalý řidič se může častěji dopustit dopravní nehody. A při spánku rozhoduje doslova každá hodina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Riziko nehody u ospalých řidičů rapidně roste, nemusí přitom být nutně nevyspalí. Rozdíl je znát i v případě, že řidič spí jen šest hodin na místo sedmi, vyplývá ze studie Nadace pro bezpečnost Americké automobilové asociace (AAA).

Řidiči, kteří spí zhruba jen pět až šest hodin denně, mají až dvojnásobněji větší pravděpodobnost možnosti nehody než ti řidiči, kteří svému spánku věnují alespoň sedm nebo osm hodin denně, ukázal průzkum AAA, o němž informovala rozhlasová stanice NPR.

Zatáhněte závěsy, radí profesorka neurologie. O vlivu superúplňku na spánek se toho moc neví

Číst článek

Z výzkumu také vyplývá, že čím méně spánku denně člověk věnuje, tím větší je míra nehodovosti. Tak například řidič s čtyřhodinovým spánkem měl v testech tuto míru až čtyřikrát větší, tedy skoro takovou, jakou má člověk v podnapilém stavu.

„Pokud během dne nenaspíte alespoň sedm nebo více hodin, raději byste vůbec neměli sedat za volant,“ říká Jake Nelson, ředitel odboru pro výzkum a obhajobu dopravní bezpečnosti AAA.

Nadace založila svůj výzkum na sběru dat z policii nahlášených nehod, při kterých muselo být alespoň jedno z vozidel odtaženo z místa nehody, nebo byla zavolána záchranná služba. Řidiči těchto nehod odpovídali, kolik hodin spánku napsali za posledních 24 hodin.

Už dřívější šetření prokázalo, že přibližně dvacet procent dopravních nehod ve Spojených státech mají na svědomí ospalí řidiči.

V loňském roce v USA zemřelo během automobilových nehod celkem 35 092 lidí. Podle údajů Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu se jednalo o nárůst 7,2 procenta smrtelných nehod.

Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme