Ostatky Nelsona Mandely vystavené v Pretorii se budou na noc vracet do márnice

Jihoafričané se dál loučí se svým lídrem Nelsonem Mandelou. Jeho ostatky budou až do pátku vystaveny v Pretorii, v sídle jihoafrické vlády a prezidenta. V místě, kde byl Mandela v roce 1994 uveden do úřadu jako první demokratický prezident Jihoafrické republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Johannesburgu se loučí s Nelsonem Mandelou | Zdroj: ČTK

Na poslední rozloučení s Madibou se do Pretorie chystají davy lidí. Pro mnohé to bude první i poslední příležitost poklonit se svému hrdinovi.

„Byl to úžasný člověk, určitě půjdu a bude nás mnoho,“ předvídá starší muž. „Jeho odchod zanechal v našich srdcích prázdno. Věděli jsme, že ten den jednou přijde, ale přesto to byl pro nás šok. Jsme šťastni za to, co pro nás vykonal a vždy na něj budeme vzpomínat,“ přidává se další.

Přehrát

00:00 / 00:00

V JAR natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Jak oznámil ministr Chabane, ostatky Nelsona Mandely, které už minulý týden nabalzamovali, budou vystaveny do pátku. Až dosud byly uloženy ve vojenské nemocnici. Na noc se také budou do márnice vracet.

Union Buildings v Pretorii je historický komplex s mimořádnou symbolikou. Vyprojektovali jej Britové a po získání nezávislosti se stal symbolem apartheidu. Když skončil, úřadoval tam právě Mandela.

Nelson Mandela | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme