Ostatky svatého Mikuláše míří po 930 letech opět do Ruska

Zvláštní letadlo přepravilo z Itálie část ostatků Svatého Mikuláše z Myry. Po 930 letech tak ostatky opustily papežskou baziliku v Bari a levé žebro nyní uvidí lidé v Moskvě i Petrohradě.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatý Mikuláš, patron Ruska | Foto: Ikonopisecká dílna Martina Damiana

Svatý Mikuláš z Myry, v Rusku zvaný také Mikuláš Divotvůrce, je nejen patronem ruským a lotrinským, ale po Bohorodičce také druhým nejuctívanějším svatým v Rusku. Jeho ostatky opustily papežskou baziliku v jihoitalském Bari po skoro tisíci letech a jeho levé žebro nyní vystaví v moskevském chrámu Krista Spasitele, následně pak také v Petrohradě.

Metropolita Illarion označil převezení ostatků řeckého světce za bezprecedentní událost v životě církve. Relikvie je uložená v pozlacené arše a na počest jejího příjezdu se v Moskvě rozezní zvony všech pravoslavných kostelů. Z Moskvy se 12. června truhlice vydá do Petrohradu, kde se věřící budou moci poklonit ostatkům svatého Mikuláše v chrámu Lávry Alexandra Něvského.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme