Ostatky svatého Mikuláše míří po 930 letech opět do Ruska

Zvláštní letadlo přepravilo z Itálie část ostatků Svatého Mikuláše z Myry. Po 930 letech tak ostatky opustily papežskou baziliku v Bari a levé žebro nyní uvidí lidé v Moskvě i Petrohradě.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatý Mikuláš, patron Ruska

Svatý Mikuláš, patron Ruska | Foto: Ikonopisecká dílna Martina Damiana

Svatý Mikuláš z Myry, v Rusku zvaný také Mikuláš Divotvůrce, je nejen patronem ruským a lotrinským, ale po Bohorodičce také druhým nejuctívanějším svatým v Rusku. Jeho ostatky opustily papežskou baziliku v jihoitalském Bari po skoro tisíci letech a jeho levé žebro nyní vystaví v moskevském chrámu Krista Spasitele, následně pak také v Petrohradě.

Metropolita Illarion označil převezení ostatků řeckého světce za bezprecedentní událost v životě církve. Relikvie je uložená v pozlacené arše a na počest jejího příjezdu se v Moskvě rozezní zvony všech pravoslavných kostelů. Z Moskvy se 12. června truhlice vydá do Petrohradu, kde se věřící budou moci poklonit ostatkům svatého Mikuláše v chrámu Lávry Alexandra Něvského.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme