Ostrá reakce na Zemanovy výroky v Izraeli

Evropská unie, Palestinci i česká politická scéna žádají vysvětlení včerejších výroků premiéra Miloše Zemana. Zeman podle listu Haarec přirovnal palestinského předáka Jásira Arafata k Hitlerovi a neodmítl ani možný odsun Palestinců podobný odsunu sudetských Němců z poválečného Československa. Podle Miloše Zemana však novináři jeho výroky zkreslili. Inkriminovanou část rozhovoru si můžete v tomto příspěvku vyslechnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman | Foto: ČTK/EPA

Palestinský ministr informací označil výroky šéfa české vlády za rasistické. Proti výrokům se ohradil i komisař Evropské unie Günter Verheugen a ministři zahraničí Německa a Rakouska. Reaguje i česká politická scéna. Za šílené a absurdní pak Zemanovy výroky označil předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Zdůraznil, že premiér svým chováním neuvěřitelně poškozuje Českou republiku.

Komisař Evropské unie pro rozšíření Günter Verheugen zásadně nesouhlasí s výroky premiéra Miloše Zemana o palestinském předákovi Jásiru Arafatovi. Toho předseda vlády v izraelském deníku Haarec přirovnal k Hitlerovi a neodmítl ani možný odsun Palestinců podobný odsunu sudetských Němců z poválečného Československa. Podle Verheugenova mluvčího Filoriho nelze Zemanovy výroky považovat za přínos pro úsilí Evropské unie na Blízkém východě. "Evropská komise zásadně nesouhlasí se Zemanovým prohlášením. Takový jazyk neočekáváme od budoucího členského státu Unie", prohlásil Jean-Christophe Filori. Česká republika se podle něj uzavřením kapitoly společná zahraniční a bezpečnostní politika zavázala podporovat diplomatické aktivity patnáctky včetně jejího postoje k situaci na Blízkém východě.

Ministři zahraničí EU budou nejspíš požadovat oficiální reakci české strany. Evropská unie je zděšená tím, že premiér Zeman ocenil politiku izraelského premiéra Šarona a palestinského vůdce Arafata přirovnal k Hitlerovi. Unie totiž odmítá pokládat Arafata za teroristu a Šarona kritizuje. Největší pobouření vyvolala v Bruselu myšlenka, že by Izrael měl odsunout Palestince ze svého území, pokud nepřijmou jeho podmínky pro mír. Ministři zahraničí Německa a Rakouska chtějí, aby Česko podalo Evropské unii oficiální vysvětlení. Diplomaté tvrdí, že Zemanovy výroky mohou ohrozit návštěvu kancléře Schrödera v Praze.

Za šílené a absurdní pak Zemanovy výroky označil předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Zdůraznil, že premiér svým chováním neuvěřitelně poškozuje Českou republiku. Hluboké znepokojení nad výroky předsedy vlády v izraelském tisku dal najevo prezident Václav Havel. "Takovéto emotivní a zjednodušující výroky nemohou vést k ničemu jinému, než k ohrožení mírového procesu na Blízkém východě", tlumočil prezidentovo stanovisko jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Výroky premiéra Miloše Zemana v izraelském deníku Haarec nejsou projevem vládní politiky, tvrdí místopředseda vlády Vladimír Špidla. Podle něj vznikly jako nedorozumění na základě neobratně použité angličtiny. Kdo ale použil angličtinu neobratně, jestli Zeman nebo novináři, to Špidla nechtěl upřesnit. Předseda Senátu Petr Pithart nechtěl Zemanovy výroky komentovat a poukázal na to, že jejich autentičnost premiér zpochybnil.

Německý ministr zahraničí Joschka Fischer, který ve středu příjíždí do Prahy na plánovanou návštěvu, vyzval českého premiéra, aby své výroky vysvětlil. Zemanovo vyjádření o Palestincích a paralele se sudetskými Němci značně pobouřila německý Svaz vyhnanců - ten se už také obrátil na kancléře Schrödera se žádostí, aby tato urážlivá vyjádření energicky odmítl. Organizace Němců vysídlených po 2. světové válce ze střední a východní Evropy označuje Miloše Zemana za politického šílence. Jeho údajná doporučení vysídlit Palestince jsou neúnosná, neboť český premiér povyšuje vyhnání na politický prostředek, soudí německý svaz.

Palestinský ministr informací Jásir Abid Rabbú označil výroky šéfa české vlády pro izraelský deník Haarec za rasistické. Zeman prý totiž na otázku listu připustil, že by Palestinci měli být odsunuti stejně jako sudetští Němci z poválečného Československa. Český premiér však tvrdí, že list jeho výroky zkreslil.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Zeman: To jsem neřekl

Premiér Zeman k tomu řekl, že rozhovor neautorizoval a jeho autor vynechal některá slova a změnil tak význam věty. "Já jsem si poněkud s překvapením přečetl, že na to srovnání Arafata s Hitlerem odpovídám ofcourse, zatím co já jsem řekl: nechci jmenovat jména," zdůraznil Miloš Zeman pro Český rozhlas.

Jediné palestinské organizace, které Miloš Zeman označil jako teroristické, byly militantní hnutí Islámský Džíhád a Hamás. "Moje definice teroristy je: ten člověk, který schvaluje, podporuje nebo financuje či provádí zabíjení civilních obětí jako prostředek politického boje", poznamenal Zeman.

Izraelský list Haarec si ale za interview tak, jak vyšlo, stojí.

Miloš Zeman v úterý v prohlášení pro tisk znovu zdůraznil, že došlo ke zkreslení jeho slov. Chtěl bych zdůraznit, že jsem nikdy nesrovnal Arafata s Hitlerem. Na otázku po možnosti takového srovnání jsem odpověděl: "Samozřejmě není mou povinností hodnotit Arafata." Publikovaný text dopovědi však zněl: "Samozřejmě. Není mou povinností." Nechtěl jsem se vyjadřovat k samotné otázce ohledně srovnávání J. Arafata s A. Hitlerem. Chtěl jsem tím pouze vyjádřit samozřejmou připravenost odpovědět na takovou otázku, uvádí Zeman ve svém prohlášení a zároveň zdůrazňuje, že česká zahraniční politika vůči Blízkému Východu byla vždy realizována v úzké koordinaci se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou Evropské unie.

Izraelští novináři zkreslili moje výroky - tedy tvrdí premiér Miloš Zeman. List Haarec podle něho totiž nepřesně interpretoval jeho angličtinu. Celou aféru proto považuje za nedorozumění. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu se ale podařilo získat od BBC záznam Zemanova rozhovoru pro izraelskou televizi, kde reportérovi odpovídá takto:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvukový záznam inkriminované části rozhovoru

Otázka: "Naznačujete, že je tu podobnost mezi Hitlerem, Třetí říší a Arafatem a Palestinskou samosprávou?" Odpověď: "Samozřejmě je".

Aféra však už žije svým životem. Egypt v úterý požádal o odklad návštěvy českého premiéra v Káhiře poté, co Miloš Zeman podle izraelského listu Haarec přirovnal palestinského vůdce Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi. Výroky českého premiéra Miloše Zemana považuje i francouzská vláda za "naprosto neodpovědné". V Paříži to uvedl zástupce mluvčího francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valéro.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme