Ostraha schengenské hranice může fungovat, dokazují čeští policisté v Maďarsku

Pět desítek českých policistů už skoro měsíc střeží hranici mezi Maďarskem a Srbskem. Pomáhají tak maďarským kolegům, kteří podél celé hranice postavili plot, aby zastavili migranty, mířící přes Balkán do Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarská policie přihlíží pokusu uprchlíků ze Sýrie překonat plot u hranic se Srbskem | Zdroj: Reuters

Policisté z Česka monitorují 24 hodin denně, jestli nedošlo k poškození plotu a hlídají také v blízkosti hranice. Mají pravomoc zajistit případné ilegální migranty nebo jejich převaděče.

Češi pracují společně s maďarskými, polskými a slovenskými kolegy, se kterými vytvořili pěší i motorizované hlídky států Visegrádské čtyřky. Je to demonstrace toho, jak může fungovat společná ostraha schengenské hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Práci policistů na hranici mezi Maďarskem a Srbskem sleduje reportér Petr Vavrouška

Migranti teď využívají cestu přes Maďarsko minimálně. Zatímco do poloviny září přecházely hranici tisíce lidí denně, dnes je jich jen 5 až 10 a jsou i dny, kdy policisté nezadrží jediného uprchlíka.

Stále přitom platí, že běženci, kteří chtějí oficiálně požádat o azyl v Maďarsku, mohou na hranici využít tři speciální centra. Takových lidí je ale podle zpravodaje Českého rozhlasu minimum.

Maďarský pohraniční plot se pokoušejí překonat buď zoufalí lidé, kteří naletěli nabídkám převaděčů, nebo migranti, kteří se chtějí dostat do hloubi Evropské unie bez předchozího zaregistrování v jiných státech.

Policisté říkají, že po každé noční službě najdou v průměru šest poškozených míst, kde se migranti pokoušeli prostříhat dál.

Čeští policisté by na hranici měli zůstat do poloviny prosince. Vánoce by tak už měli oslavit doma. Je ale velmi pravděpodobné, že maďarská strany požádá Česko o prodloužení pomoci.

Pro samotné Maďary je totiž ostraha celé hranice se Srbskem a Chorvatskem finančně, ale hlavně kapacitně nesmírně náročná. Spousta maďarských policistů neměla od března jediný den volna.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme