Ostrahu londýnské olympiády narychlo posílí další 3500 vojáků

Až tři a půl tisíce vojáků shání narychlo britská vláda k ostraze sportovišť během letní olympiády v Londýně. Dva týdny před začátkem obří akce se totiž zjistilo, že soukromá bezpečnostní agentura G4S nedodá slíbený počet strážných. Otazníky se proto vznášejí nad celou bezpečnostní koncepcí her.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský stadión v Londýně. Olympiáda 2012

Olympijský stadión v Londýně. Olympiáda 2012 | Foto: Jiří Hošek

Soukromá agentura G4S měla za podíl na zajištění bezpečnosti olympiády inkasovat 300 milionů liber. Hlavní bod smlouvy, poskytnutí 10 tisíců strážných, ale není schopná splnit.

„14 dnů před začátkem her tu máme vážný problém,“ konstatovala stínová ministryně pro londýnskou olympiádu Tessa Jowellová z Labour Party.

Agentura G4S vládě dlouho tvrdila, že všechno zvládne, a teprve včera přiznala, že tolik strážných vycvičit a hlavně prověřit nestihne. Jak dnes v Dolní sněmovně řekla britská ministryně vnitra Theresa Mayová, pro kabinet neexistuje varianta, že by přistoupil na nějaký kompromis ohledně bezpečnosti her.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nečekaných potížích se zajištěním bezpečnosti OH mluvil londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Znamená to, že chybějící strážní se musejí najít stůj co stůj bez ohledu na překážky. Současně se ale britská vládní garnitura zaklíná, že to nebude stát víc než 553 milionů liber, což je suma vyčleněná na ostrahu sportovišť.

Dodatečné tři a půl tisíce příslušníků ozbrojených sil se ale neshánějí snadno. Uvolnit takové množství vojáků vyžaduje určitou přípravu a britská vláda má všechno možné, jen ne čas. Evidentně se budou muset povolat také vojáci, kteří se třeba čerstvě vrátili z Afghánistánu, kteří měli nastoupit na dovolenou. A pro řadu z nich bude hodně bolestivé odložit třeba setkání s rodinou, kterou půl roku neviděli.

Řeší se, jak se jim tahle oběť bude kompenzovat; ministryně Mayová řekla, že vláda pro vojáky uvolní 10 tisíc vstupenek na olympiádu, ale to sotva bude stačit. A je také velkou otázkou, jestli vojáci budou vůbec vědět, co mají kde na sportovištích dělat, protože asi dostanou jen minimální instrukce a trénink.

Do přímé nebo nepřímé ostrahy olympiády se tak celkem zapojí na 17.000 britských vojáků.

Na počátku byl mylný odhad pořadatelů

Jedná se už o druhé vážné pochybení týkající se personálu pro zajištění ostrahy olympiády a hlídání sportovišť.

Všechno začalo naprosto mylným odhadem pořadatelů, kolik bezpečnostního personálu bude na sportovištích zapotřebí. Původně se vycházelo z čísla 10.000 a teprve v prosinci 2011 se řeklo, že je to strašlivě málo a počet se ustálil na čísle 23.700.

Bezpečnostní agenturu G4S čekají kvůli nesplnění smluvního závazku velké problémy a určitě nedostane zaplaceno za své služby tolik, co doufala.

Jiří Hošek, mta, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme