Krveprolití v zemi považované za bezpečnou. Střelby v Ostravě si všímají média celého světa

O úterním masakru ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde útočník šest lidí zastřelil, tři zranil a sám později spáchal sebevraždu, informují média po celém světě. Shodují se, že útok se stal v zemi považované za bezpečnou. Většinou přitom přebírají materiály velkých tiskových agentur. Britská rozhlasová a televizní stanice BBC zprávu o tragické události zařadila na úvodní stránku svého internetového portálu.

Praha/Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

p201912100233201_191210-112846_ada.jpeg | Foto: Policie ČR | Zdroj: ČTK

„Útoky střelnou zbraní jsou v České republice výjimečné, i když na evropské poměry zbraně má kvůli velké oblibě myslivosti relativně hodně lidí,“ napsala BBC. Připomněla, že ještě více, osm obětí, si vyžádala střelba v Uherském Brodě v roce 2015, kde také pachatel spáchal sebevraždu.

BBC rovněž upozornila, že Soudní dvůr Evropské unie minulý týden zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Předpisy zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě.

Země unie i europarlament ji schválily předloni hlasy většiny členských států i poslanců. Česko ale mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní a ke zvýšení bezpečnosti nepřispěje.

Příjemný, milý, vždy s úsměvem, podržel dveře, pozdravil, popisují sousedé střelce z Ostravy

Číst článek

Také agentura Reuters uvedla, že útoky střelnou zbraní jsou v Česku poměrně vzácné.

„Česko platí za bezpečnou zemi, nikdy se nestalo terčem teroristického útoku,“ napsal na svých internetových stránkách mnichovský deník Süddeutsche Zeitung. „Také činy, jež mají na svědomí lidé jednající v amoku, se v této zemi téměř nestávají,“ dodává.

Internetový portál rakouského deníku Die Presse rovněž Českou republiku označuje za „všeobecně bezpečnou zemi“, kterou úterní útok otřásl. Rakouský bulvární list Kronen Zeitung píše o „krveprolití v nemocnici“.

Obsáhle se událostem v Ostravě věnují slovenská média, portál pravda.sk píše o „masakru“ a ptá se, zda šlo o pomstu lékařům.

Polská zpravodajská televize TVN24 zařadila do programu mimořádné vysílání, na internetovém portálu onet.pl se případem zabývají dva články a zveřejněna byla i galerie fotografií.

Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii.

Ostrava se ocitla také na titulních stránkách amerických či kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme