Ostravsku a Třinecku se zlepší ovzduší, Brusel dá miliardu na odprášení oceláren

Obyvatelům Ostravska a Třinecka by se mělo podstatně lépe dýchat. Česko totiž z Bruselu dostane miliardovou dotaci na odprášení oceláren ArcelorMittal a Třineckých železáren, tedy dvou hlavních znečišťovatelů v rámci celého kraje. Oba projekty dnes schválila Evropská komise. O chystaném kroku už Český rozhlas exkluzivně informoval dnes ráno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým z ArcelorMittalu v Ostravě na snímku z rána 17. 11.

Dým z ArcelorMittalu v Ostravě na snímku z rána 17. 11. | Zdroj: ČTK

„Jdu vyvenčit psa a jsem schopná přijít se záchvatem; v pořádku nejsem. Takže žádné procházky, jen to nejnutnější, aby člověk neumřel hlady. A ty, co za to můžou, to nezajímá,“ stěžují si lidé v ulicích Ostravy.

Špatné ovzduší na severu Moravy by ale po mělo být přece jen lepší. A to díky víc než jedné miliardě korun, která na snížení emisí prachu přijde z Bruselu do podniků ArcellorMittal a Třinecké železárny, tedy do dvou hlavních znečišťovatelů v celém kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko z Bruselu dostane miliardovou dotaci na odprášení oceláren ArcelorMittal a Třineckých železáren. Další podrobnosti od bruselského zpravodaje Ondřeje Housky

Evropská komise dnes oba projekty odprášení schválila. Podle mluvčí Komise Shirin Wheelerové poskytnutí dotace neodporuje evropským pravidlům o státní pomoci.

„Podle předběžných výpočtů předpokládáme, že snížení emisí by mělo představovat zhruba 100 tun prachu za rok,“ odhaduje konkrétní dopad Petr Baranek z firmy ArcelorMittal.

Podobně pozitivní dopad na životní prostředí se dá čekat i v Třineckých železárnách. Pavla Skýbová z občanského sdružení Vzduch přesto nad dnešní zprávou nejásá. „Samozřejmě investice je vítána, ale přišla pozdě. Měla být už před několika lety,“ říká.

Bylo však věcí Česka, nikoli Evropy, kdy o peníze na odprášení oceláren požádalo. Takže zpoždění je na české straně. Evropská komise navíc se schválením dotace váhala, protože si nebyla jistá, jestli by ArcelorMittal a Třinecké železárny neměly snížení emisí zaplatit ze svého.

Nakonec ale Česko velkým lobbingem Komisi přesvědčilo, aby dotaci z evropských fondů schválila.

Martin Knitl, Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme