Ostravsku a Třinecku se zlepší ovzduší, Brusel dá miliardu na odprášení oceláren

Obyvatelům Ostravska a Třinecka by se mělo podstatně lépe dýchat. Česko totiž z Bruselu dostane miliardovou dotaci na odprášení oceláren ArcelorMittal a Třineckých železáren, tedy dvou hlavních znečišťovatelů v rámci celého kraje. Oba projekty dnes schválila Evropská komise. O chystaném kroku už Český rozhlas exkluzivně informoval dnes ráno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dým z ArcelorMittalu v Ostravě na snímku z rána 17. 11. | Zdroj: ČTK

„Jdu vyvenčit psa a jsem schopná přijít se záchvatem; v pořádku nejsem. Takže žádné procházky, jen to nejnutnější, aby člověk neumřel hlady. A ty, co za to můžou, to nezajímá,“ stěžují si lidé v ulicích Ostravy.

Špatné ovzduší na severu Moravy by ale po mělo být přece jen lepší. A to díky víc než jedné miliardě korun, která na snížení emisí prachu přijde z Bruselu do podniků ArcellorMittal a Třinecké železárny, tedy do dvou hlavních znečišťovatelů v celém kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko z Bruselu dostane miliardovou dotaci na odprášení oceláren ArcelorMittal a Třineckých železáren. Další podrobnosti od bruselského zpravodaje Ondřeje Housky

Evropská komise dnes oba projekty odprášení schválila. Podle mluvčí Komise Shirin Wheelerové poskytnutí dotace neodporuje evropským pravidlům o státní pomoci.

„Podle předběžných výpočtů předpokládáme, že snížení emisí by mělo představovat zhruba 100 tun prachu za rok,“ odhaduje konkrétní dopad Petr Baranek z firmy ArcelorMittal.

Podobně pozitivní dopad na životní prostředí se dá čekat i v Třineckých železárnách. Pavla Skýbová z občanského sdružení Vzduch přesto nad dnešní zprávou nejásá. „Samozřejmě investice je vítána, ale přišla pozdě. Měla být už před několika lety,“ říká.

Bylo však věcí Česka, nikoli Evropy, kdy o peníze na odprášení oceláren požádalo. Takže zpoždění je na české straně. Evropská komise navíc se schválením dotace váhala, protože si nebyla jistá, jestli by ArcelorMittal a Třinecké železárny neměly snížení emisí zaplatit ze svého.

Nakonec ale Česko velkým lobbingem Komisi přesvědčilo, aby dotaci z evropských fondů schválila.

Martin Knitl, Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme