Ostře sledované manévry začaly. Boj se 'zelenými mužíčky' cvičí tisíce ruských a běloruských vojáků

V Bělorusku začínají strategická vojenská cvičení Západ 2017. Jde o společné manévry ruské a běloruské armády. Zapojit se má téměř 13 tisíc vojáků obou zemí, které formálně tvoří svazový stát.

Tento článek je více než rok starý.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ujistil, že Moskva ani Minsk se nechystají nikoho napadnout a přesvědčit se o tom mohou četní zahraniční pozorovatelé, které Bělorusko na manévry pozvalo. Ty ale vyvolávají velké znepokojení v sousedních zemích - v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině.

Fiktivní Polsko a Litva

Manévry budou trvat od 14. do 20. září. Cvičit se bude zásah proti separatistickým územím Vejšnorie na severozápadě země a Vesbarie a Lubenie, které podle polských médií připomínají sousední Litvu a Polsko. Běloruští vojáci mají zlikvidovat „zelené mužíky“, kteří obsadili fiktivní teritorium Vejšnorie.

Lukašenkův režim je trochu unavený, ale revoluci nikdo nečeká, říká běloruský novinář

Číst článek

Ukrajina kvůli manévrům zintenzivnila ochranu hranic. Ukrajinský prezident Petro Porošenko nevyloučil, že pod zástěrkou vojenských cvičení dojde k vytvoření nové útočené skupiny ruských vojsk s „cílem vniknout na území Ukrajiny“.

Náměstek ruského ministra obrany Alexandr Fomin zdůraznil, že cvičení jsou obranná a nikdo neplánuje vpád na území sousedních států. To ve středu zopakoval i Aleh Vojnau z běloruského ministerstva obrany. Na tiskové konferenci zdůraznil, že cvičit se má v patřičné vzdálenosti od hranic a manévry by tak neměly sousední země znepokojovat.

Až 100 tisíc vojáků?

Rusko může na cvičení poslat až 100 tisíc vojáků, bojí se NATO. Na akci chce pozorovatele

Číst článek

Upozornil také na to, že vojenské cvičení NATO Anakonda se v roce 2016 účastnilo mnohem víc vojáků než cvičení Zapad 2017. Oficiálně se má do cvičení zapojit 10 tisíc běloruských a 3 tisíce ruských vojáků.

Evropští politici a NATO ale v týdnech před cvičením mluvili až o 100 tisících vojácích. Takové číslo zmínila například německá ministryně obrany Ursula von der Layová. Takové množství mělo být podle nezávislé běloruské televize Belsat v pohybu podél ruských hranic.

„Mezinárodní pozorovatelé budou kontrolovat nejen polygony, ale i další místa,“ uvedl k tomu Vojnau. Bělorusko pozvalo pozorovatele z Ukrajiny a pěti zemí NATO. Na manévry se podle běloruského ministerstva obrany akreditovalo také 280 novinářů.

Demonstrace běloruské opozice v centru Minsku proti společným vojenským manévrům Běloruska a Ruska Zapad 2017 | Foto: Vaslij Fedošenko | Zdroj: Reuters

Demonstrace v Minsku

V sobotu proti vojenskému cvičení protestovala v Minsku běloruská opozice. „Nejsme proti ruské vládě – tou ať se zabývají ruští občané. Shromáždili jsme se tu, abychom protestovali proti politice běloruské vlády,“ znělo podle televize Belsat na demonstraci od opozičních lídrů.

Několik set lidí v centru hlavního města autoritářské země rozvinulo historickou červenobílou běloruskou vlajku. Ta se při protestech proti režimu používá pravidelně a odkazuje na období Běloruské lidové republiky. Tajná policie demonstranty s vlajkou zadržela.

Filip Harzer, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme