Při ostřelování jihu Ukrajiny zemřel ruský novinář. Rusko z toho viní Ukrajinu a použití kazetové munice

Jeden ruský novinář zahynul a další tři utrpěli zranění při ostřelování v oblasti bojů na jihu Ukrajiny, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Agentura RIA Novosti s odvoláním na místní ruské úřady uvedla, že o život přišel její zpravodaj. Na východě Ukrajiny byl v sobotu při ruském ostřelování zraněn kameraman stanice Deutsche Welle, informovala tato německá stanice, podle níž zranění jejímu spolupracovníkovi způsobila ruská kazetová munice.

Kyjev (Aktualizováno: 19:30 22. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdný zásobník kazetové munice

Prázdný zásobník kazetové munice | Zdroj: Profimedia

Ruské ministerstvo tvrdí, že ukrajinské síly použily k ostřelování skupiny ruských novinářů ve vsi Pjatychatky v ukrajinské Záporožské oblasti kazetovou munici. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Kromě třiatřicetiletého zpravodaje RIA Novosti Rostislava Žuravljova, který podlehl zraněním při převozu do nemocnice, byl při ostřelování zraněn fotoreportér téže agentury a novinář a kameraman televize Izvestija, uvádějí list Kommersant a agentura TASS.

Rusové útočili na ukrajinský New York v Doněcké oblasti. Čtyři lidé zemřeli, další jsou zranění

Číst článek

O ves Pjatychatky bojují ruské a ukrajinské jednotky, podle zpráv z posledních dnů přechází střídavě z rukou jedné strany do rukou druhé.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová označila zabití ruského novináře za „ohavný zločin“, který podle ní nebyl náhodný: skupina ruských novinářů totiž připravovala reportáž o tom, že ukrajinská armáda ostřeluje obce kazetovou municí, „zakázanou v mnoha zemích světa“.

Moskva si však podle mluvčí nedělá žádné iluze a domnívá se, že mezinárodní organizace „stejně jako dříve v podobných případech“ nad tím zavřou oči, což z nich podle Zacharovové dělá spolupachatele „kyjevského režimu“.

Stanice Deutsche Welle uvedla, že její kameraman Jevhen Šylko byl v sobotu zraněn ruskou kazetovou municí při ostřelování města Družkivka na východě Ukrajiny, vzdáleného 23 kilometrů od fronty. Zraněný je v nemocnici, jeho stav označili lékaři za stabilní. Tým Deutsche Welle se dostal podle prohlášení pod palbu při natáčení výcviku ukrajinských vojáků, z nichž jeden během útoku přišel o život, a několik dalších utrpělo vážná zranění.

Kazetová munice

Podle mezinárodních organizací, včetně OSN, existují důvěryhodné důkazy o tom, že ruská vojska kazetovou munici používají od prvního dne agrese proti Ukrajině. Zakrátko tuto munici použili podle západních médií i Ukrajinci. Ti nově používají i kazetovou munici dodanou ze Spojených států.

Rusko odstoupilo od obilné dohody krátce před svým summitem s Afrikou. ‚Je to kalkul,‘ věří ekonom

Číst článek

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože mohou představovat nebezpečí pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu. Na 120 zemí světa včetně Česka se přidalo k úmluvě, ve které se zavazují nepoužívat, nevyrábět ani dál neprodávat kazetovou munici.

Rusko, Ukrajina ani USA úmluvu nepodepsaly, a tak zákazem nejsou vázány. Spojené státy nicméně tvrdí, že podíl nevybuchlých menších náloží v dělostřeleckých granátech ráže 155 milimetrů, které poskytly Ukrajině, je menší než 2,5 procenta.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic se v polovině května obrátila na Mezinárodní trestní soud v souvislosti se zabitím novináře francouzské tiskové agentury AFP Armana Soldina při ruském ostřelování Bachmutu na východě Ukrajiny. Šlo o osmé trestní oznámení, které organizace u soudu v Haagu podala od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru, uvedla agentura AFP.

Trestní oznámení podané rovněž u ukrajinské generální prokuratury se týká i obecně novinářů, kteří se stávají terčem útoků. Je v ní například zmíněn i ukrajinský novinář Bohdan Bitik, který zahynul na konci dubna, kdy se stal pravděpodobně terčem ruských odstřelovačů ve městě Cherson.

Oznámení odsuzuje rovněž „mizení novinářů, jako například Dmytra Chyljuka“. Novinář a spolupracovník ukrajinské agentury Unian byl podle Reportérů bez hranic „minulý rok unesen ruskými silami a od té doby je zadržován v Rusku, ačkoli to Moskva neustále popírá“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme