Francouzští rybáři hrozí blokováním přístavu na Jersey. Británie k ostrovu vyslala dvě vojenské lodě

Britský premiér Boris Johnson nařídil vyslat k ostrovu Jersey v Lamanšském průlivu dvojici vojenských hlídkových plavidel kvůli sporu o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. Londýn zapojil své námořnictvo po varování rozvědky, že se desítky francouzských rybářů se svými čluny chystají zablokovat přístav St Helier, napsal list The Times. Francie ve středu ostrovu Jersey pohrozila odříznutím od elektřiny, pokud se spor nevyřeší.

Londýn (Aktualizováno: 11:26 6. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Jersey

Ostrov Jersey je součástí Normanských ostrovů, jež jsou britským závislým územím | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Francie tvrdí, že místní úřady na Jersey nově zavedly podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům, které odporují obchodní dohodě mezi Británií a Evropskou unií uzavřené na sklonku loňského roku. Zhruba 60 francouzských lodí chce kvůli tomu na protest blokovat přístav na Jersey, Londýn zareagoval vysláním dvou ozbrojených lodí, které mají „monitorovat situaci“, uvedl server BBC.

Europoslanci schválili obchodní dohodu EU s Británií. Smlouva provizorně funguje již téměř čtyři měsíce

Číst článek

K Jersey ve čtvrtek ráno dorazily z britského Portsmouthu vojenské lodě HMS Tamar a HMS Severn. HMS Tamar armáda využívá teprve od ledna a pořídila ji právě kvůli ochraně rybolovných práv v britských vodách.

Jersey je součástí Normanských ostrovů, jež jsou britským závislým územím a leží 23 kilometrů od francouzského pobřeží, odkud ve čtvrtek ráno vyrazilo směrem k ostrovu v britské správě asi 50 až 60 rybářských člunů, uvedla agentura AFP. Jeden z organizátorů akce, zástupce sdružení normanských rybářů Hugo Lehuby, agentuře Reuters řekl, že rybáři plánují pokojný protest a nechtějí blokovat přístav ani plavidla svých kolegů z Jersey.

„Naším cílem je vyjádřit nespokojenost s omezeními, která byla přijata. Není to blokáda,“ uvedl Lehuby. „Jde o poklidný protest, nechceme, aby se to zvrhlo,“ citovala AFP jednoho z protestujících francouzských rybářů Camilla Lécureuila, podle něhož se k Francouzům připojili i tři rybářské lodě z Jersey.

Podporu francouzským rybářům vyjadřují někteří jejich kolegové na Jersey i přímo. Pěstitel ústřic Chris Le Masurier listu Jersey Evening Post řekl, že nová omezení pro vydávání licencí pro rybáře z Bretaně a Normandie jsou „urážlivá a diskriminační“.

Odříznutí od elektřiny

Kvůli geografické blízkosti s Francií ostrov spoléhá na dodávky elektřiny z Francie pomocí podmořských kabelů. Francouzská ministryně pro rybolov Annick Girardinová zmínila jako jedno z možných z odvetných opatření v případě pokračujícího sporu i odříznutí Jersey od dodávek elektrické energie.

Spory ohledně rybolovu byly jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskými a britskými vyjednavači před přijetím pobrexitové obchodní dohody mezi Bruselem a Londýnem a zůstávají předmětem sporu i nyní. V dubnu francouzští rybáři protestovali proti pomalému udělování rybářských licencí do britských vod tím, že hořícími barikádami blokovali přístup kamionů s britskými úlovky do města Boulogne-sur-Mer, kde se nachází největší evropské středisko na zpracování ryb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme