Ostrov Jáva postihlo silné zemětřesení, mrtvých jsou tisíce

Po sopce Merapi se na indonéském ostrově Jáva probudila i země. Otřesy o síle 6,2 stupně Richterovy škály zasáhly hustě obydlené bývalé hlavní město Yogyakartu a okolí. Poslední bilance mluví o více než 2900 mrtvých a tisících zraněných, počty obětí ale dál porostou. Podle českého velvyslance v Indonésii mezi nimi nejsou žádní Češi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé pátrají v troskách | Foto: AFP

Otřesy se ozvaly v 5:54 ráno místního času (01:54 SELČ). Jejich epicentrum se nacházelo 24 kilometrů jihozápadně od hlavního střediska oblasti Yogyakarty v hloubce tří desítek kilometrů pod zemí.

V Yogyakartě se zřítily stovky budov, přestala fungovat elektřina a vypadly také telekomunikační sítě. V troskách jsou rovněž některé vládní budovy a úřady. Zemětřesení zcela zdevastovalo také nedaleké město Bantul, na které připadají dvě třetiny celkového počtu postižených.

"Lidé mi říkali, že to bylo nejsilnější zemětřesení, jaké kdy v této oblasti zažili. Třásl se nábytek a ze zdí začaly padat kusy betonu. V panice jsme všichni vyběhli v pyžamech ven," řekl pro televizi BBC oblastní koordinátor mezinárodního projektu na pomoc dětem postiženým katastrofami na Jávě Brook Weisman-Ross.

Dosavadní bilance obětí podle indonéských zdrojů s jistotou dále poroste, protože pod troskami zřícených budov zůstává uvězněno ještě mnoho lidí. Mrtví i zranění lidé zaplnili nemocnice i prostory před nimi, řada zraněných je v kritickém stavu. Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono vyslal na pomoc postižené oblasti armádu.

Český velvyslanec v Indonésii Jaroslav Veselý Radiožurnálu potvrdil, že mezi oběťmi nejsou žádní Češi. "Do této doby nevím o tom, že by se vyskytl jediný případ, že by byl mezi oběťmi český člověk. Nepředpokládám ani, že by se tento stav změnil, nic tomu zatím nenasvědčuje," prohlásil Veselý přímo z Yogyakarty.

V chaosu, který po otřesech následoval, se vynořily zvěsti, že po zemětřesení bude následovat vlna tsunami. Bývalé královské hlavní město a oblíbené turistické středisko Yogyakarta totiž leží asi 30 kilometrů od pobřeží. Tisíce lidí prchaly v autech a na motocyklech na výš položená místa, podle odborníků ale tsunami nehrozí.

Zvýšila se však aktivita blízké sopky Merapi, která v posledních týdnech hrozila erupcí. Krátce po zemětřesení zaznamenali vědci na Merapi jednu erupci, při níž vulkán vychrlil lávu a kamení do vzdálenosti asi 3,5 kilometrů. Téměř všichni lidé z nebezpečné zóny byli už ale dříve evakuováni, takže si erupce zřejmě nevyžádala žádné ztráty na životech.

Indonéské souostroví leží v oblasti, kde se stýkají tektonické desky, jejichž pohyb a vzájemné střetávání způsobuje seismickou a vulkanickou aktivitu. Právě Indonésie má nejhorší vzpomínky na jedno z nejsilnějších zemětřesení v dějinách lidstva, které na konci roku 2004 vyvolalo vlnu tsunami. Při katastrofě jen v Indonésii zahynulo na 200.000 lidí.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme