Ostrovní království Bahrajn v Perském zálivu volí parlament

Hru na demokracii dnes zažívá arabský Bahrajn, bohatý ostrovní státeček v Perském zálivu. Obyvatelé ropného království, které se pyšní jednou z nejsvobodnějších ekonomik Blízkého východu a jeho bankovní metropolí, jdou potřetí v nedávné historii k parlamentním volbám. Hlasování ale podle všeho bude jenom formalitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

arabské jednání | Foto: Jiří Hošek

Dolní komora parlamentu má nevelký vliv v monarchii, známé u nás i díky okruhu pro formuli jedna. Vládní elita sunnitských muslimů přesto podle kritiků nenechává nic náhodě a znepříjemňuje většinovým šíitům účast v politickém procesu.

Vláda zřídila jenom deset hlasovacích míst a to převážně v sunnitských oblastech. Policisté navíc před volbami pozatýkali dvacítku šíitských aktivistů, obviněných z pokusu o převrat.

Navzdory zjevné diskriminaci, které v Bahrajnu čelí šíitská většina, mohou být zdejší volby z hlediska demokracie pro region pozitivním příkladem. Už jenom kvůli účasti žen, která není v oblasti všudypřítomná.

Hlasování budou sledovat i Spojené státy, které mají v zemi umístěnou pátou flotilu. Minimálně polovina obyvatel země, převážně dělníků z Asie, nicméně hlasovat nemůže.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme