Osud summitu LAS nejistý, v Izraeli další útok sebevraha

V nečekané drama se změnila schůzka Ligy arabských států v Bejrútu. Schůzku opustili Palestinci - nelíbilo se jim, že jejich vůdce Jásif Arafat nemohl promluvit k delegátům přes satelit. Na znamení solidarity odešli i zástupci Spojených arabských emirátů. Pak postihla muže číslo dvě v saudskoarabské delegaci mrtvice. Jednání navíc poznamenal další palestinský sebevražedný atentát v izraelském městě Netanja, při kterém zemřelo nejméně patnáct lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

princ Abdalláh | Foto: ČTK/AP

Palestinský sebevrah si k útoku na izraelský hotel vybral pašijový večer. Zůstalo po něm 15 mrtvol a více než 130 zraněných. Park Hotel ve městě Netanja byl v okamžiku exploze plný, protože v něm začínala oslava prvního dne židovského svátku Pesach. Útočník vešel do vstupní haly hotelu, umístěného v centru města, a tam odpálil nálož, kterou měl na sobě.

Policie uzavřela celou oblast a pročesávala okolí, protože někdy bývá v záloze další atentátník. Generální inspektor izraelské policie k incidentu uvedl, že tento útok je dalším příkladem toho, že ani s větším počtem mužů a jejich rozsáhlým nasazením nemůže policie zablokovat celá centra měst. K odpovědnosti za útok se podle libanonské televize přihlásily brigády Al-Aksá hnutí Fatah Jásira Arafata. Katarská televize Al-Džazíra se ale k útoku hlásí i militantní hnutá Hamás.

Saúdskoarabský korunní princ Abdalláh dnes oficiálně navrhl normalizovat vztahy s Izraelem. Abdalláh to prohlásil na summitu Ligy arabských zemí v Bejrútu. "Navrhuji, aby Liga arabských států předložila Radě bezpečnosti svůj návrh: normální vztahy s Izraelem a bezpečnost Izraeli výměnou za jeho stažení ze všech arabských okupovaných území, vytvoření palestinského státu s Jeruzalémem jako hlavním městem a také návrat palestinských uprchlíků."

Syrský prezident Bašar Asad sice Abdalláhovu mírovou iniciativu podpořil, zároveň ale vyzval k utvoření komise, která bude studovat tento návrh, a vyzval arabské země k přerušení veškerých styků s Izraelem. Asad dále obhajoval právo na boj proti okupaci a odlišil jej od terorismu. "Rozlišujeme ozbrojené a neozbrojené lidi, ale v Izraeli jsou všichni Izraelci okupanty, ať jsou ozbrojení nebo ne.

Palestinská delegace se stáhla z jednání proto, že prezident autonomie Jásir Arafat měl mít svůj projev prostřednictvím satelitního přenosu hned na začátku jednání summitu. Upřesnil to vedoucí delegace Palestinců Faruh Kahdumí. Stěžoval si navíc na to, že mu nebylo uděleno slovo když o něj požádal. Libanonský ministr kultury Ghasan Salamí k tomu řekl, že vedení summitu už nemohlo změnit dřívě připravený program projevů státníků.

Po složitém vyjednávání nakonec souhlasila, že se na schůzku vrátí. Libanonci Arafatův projev odvysílají ve čtvrtek. Arafat zůstává ve svém sídle v Ramalláhu na západním břehu, protože mu Izrael nepovolil odjezd.

Generální tajemník OSN Kofi Annan, španělský premiér José Maria Aznar, jehož země v současné době předsedá Evropské unii, podpořili na summitu základní princip mírové iniciativy. Urovnání vzájemných vztahů mezi Izraelem a arabským světem oproti vrácení všech dosud obsazených území. Analytici v oblasti očekávají, že saúdskoarabská iniciativy bude přijata. Zároveň ale poukazují na to, že mezi arabskými představiteli zřejmě existují spory o způsob realizace iniciativy a že mnoha arabskými státníky panuje velká nedůvěra vůči Izraeli.

Irák slíbil na summitu Ligy arabských států Kuvajtu, že proti němu už nikdy nezaútočí a bude respektovat jeho suverenitu. Kuvajťané se k tomu zatím oficiálně nevyjádřili.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme