Osud zraněné novinářky Edith Bouvierové zůstává nejasný

Ze syrského města Homs byl dnes evakuován britský fotoreportér Paul Conroy. Osud další zraněné novinářky, Francouzky Edith Bouvierové, ale zůstává nejasný. Francouzský prezident nejprve potvrdil zprávu o její evakuaci do Libanonu, později ale informaci odvolal. Rada OSN pro lidská práva mezitím vyzvala k okamžitému vyhlášení příměří, aby se k obyvatelům Homsu dostala humanitární pomoc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrť Baba Amr v syrském Homsu

Čtvrť Baba Amr v syrském Homsu | Zdroj: Reuters

Povstalcům se údajně za dramatických okolností podařilo převézt britského fotografa Paula Conroye do Libanonu.

„Ze Sýrie se lze dostat, horší je to ve čtvrti Baba Amr, což je okrajová část města Homs, a ta je obklíčená armádou. Tam byli vlastně ti dva novináři, kteří tam zemřeli, a další dva, kteří tam byli zranění. Takže horší bylo vůbec se dostat z té čtvrti,“ řekl Assem Atassi z Iniciativy pro svobodnou Sýrii.

Dodal, že neoficiální cesta ze Sýrie pak vede přes Turecko nebo přes Libanon. Jedná se podle něj o pašerácké cesty, které znají místní lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Assem Atassi z Iniciativy pro svobodnou Sýrii mluví o aktuální situaci v zemi ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„V případě města Homs je to spíše přes Libanon, kde je to bližší,“ uvedl Assem Atassi.

Podle protivládních aktivistů přijela do Homsu obrněná divize syrské armády, které má velet přímo bratr syrského prezidenta.

„Vládne tam docela velký stran, protože zejména teď svobodná syrská armáda ovládá starou část města Homs, historické centrum, a svobodná armáda se snaží přesvědčovat lidi, aby odešli ze svých bytů na bezpečnější místa, protože se mluví o tom, že budou ostřelovat staré město,“ řekl Assem Atassi.

V Sýrii působí zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže a podle Assema Atassiho distribuují humanitární pomoc prostřednictvím dobrovolníků z organizace Červený půlměsíc, kteří znají místní poměry.

Pomoc se podle slov Assema Atassiho podle možností dostává obyvatelům obklíčené čtvrti Baba Amr, obyvatelé ostatních čtvrtí se však musejí obejít bez ní.

Evropská unie dnes zveřejnila seznam syrských představitelů, jichž se mají dotknout nejnovější sankce.

„To už se děje přes půl roku, že se dělají sankce na různé lidi. Bohužel, nemá to vůbec žádný dopad, vůbec to neovlivňuje, co se tam děje. Režim Bašára Asada na to vůbec nehledí a bojuje o své přežití,“ řekl Assem Atassi.


Zvětšit mapu

Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme