Merkelová poprvé navštívila Osvětim. ‚Německo musí udržovat připomínky tehdejších zločinů,‘ řekla

Pocit hluboké hanby nad zvěrstvy spáchanými nacisty v koncentračním táboře v polské Osvětimi vyjádřila v pátek na tomto místě německá kancléřka Angela Merkelová. Při své první návštěvě tohoto někdejšího tábora smrti společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uctila památku více než milionu lidí, kteří tam zahynuli.

Osvětim Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Mateusz Morawiecki pokládají svíce na památník v bývalém koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau.

Německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Mateusz Morawiecki pokládají svíce na památník v bývalém koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau. | Foto: Agencja Gazeta | Zdroj: Reuters

Spolková kancléřka přijela do Osvětimi na desáté výročí založení Nadace Auschwitz-Birkenau, která sbírá příspěvky na údržbu a konzervaci památníku. Angela Merkelová slíbila nadaci další německou pomoc.

Při své první návštěvě tohoto někdejšího tábora smrti společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uctila Merkelová památku více než milionu lidí, kteří tam zahynuli.

Před 80 lety přijely do Polska první transporty Židů. Pracovní tábor museli vybudovat za vlastní peníze

Číst článek

„Tváří v tvář zločinům, které překračují hranice všeho myslitelného, musí člověk před tou hrůzou vlastně umlknout. Přesto však mlčení nesmí být jedinou odpovědí. Povinností Německa je udržovat připomínky na tehdejší zločiny,“ prohlásila podle agentury DPA Merkelová.

Kancléřka přitom zdůraznila, že je důležité jasně říci, že v té době byli pachateli Němci. „Odpovědnost za tehdejší činy je neoddělitelně spojená s Německem, byly pevnou součástí národní identity,“ prohlásila šéfka německé vlády.

Merkelová nejprve zavítala do bývalého základního tábora Auschwitz I, přičemž se mimo jiné podívala na plynovou komoru a krematorium a prošla nechvalně proslulou bránou s nápisem „Arbeit macht frei“ (práce osvobozuje). Minutou ticha také uctila památku obětí u takzvané černé zdi tábora, kde byly zastřeleny tisíce vězňů.

Poté kancléřka s premiérem Morawieckým přešla do nedalekého druhého tábora Auschwitz II, neboli Auschwitz-Birkenau, který patřil k největším nacistickým vyhlazovacím táborům. Toto místo je všeobecně považováno za symbol holokaustu - nacistické politiky systematického, státem provozovaného pronásledování a hromadného vyvražďování, především osob židovské národnosti.

Merkelová u příležitosti návštěvy věnovala jménem německé vlády provozovatelům osvětimského památníku 60 milionů eur (1,5 miliardy korun), které jsou určené na jeho provoz, údržbu a nezbytné opravy.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme