Polsko a Izrael po 'zákoně o holokaustu' vylepšují vztahy, symbolicky na Pochodu živých v Osvětimi

Den památky holokaustu si ve čtvrtek nepřipomíná jen Izrael, ale také Polsko. V bývalém vyhlazovacím táboře Osvětim se odpoledne lidé vydali na Pochod živých. Zúčastnili se ho také prezidenti Polska a Izraele Andrzej Duda a Reuven Rivlin. Setkali se vůbec poprvé od nedávného sporu kolem tzv. zákona o holokaustu, který polský prezident podepsal. Izrael jej ostře kritizoval.

Osvětim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V bývalém vyhlazovacím táboře Osvětim se odpoledne lidé vydali na Pochod živých. | Zdroj: Reuters

Vůbec první Pochod živých se konal v roce 1988. I letos se zástupy jako vždy vydaly na tříkilometrový pochod od brány s nápisem „Arbeit macht frei“ (Práce osvobozuje) v někdejším hlavním táboře Auschwitz I (Osvětim I) k troskám plynových komor a krematorií v táboře Auschwitz II Birkenau (Osvětim-Březinka). Podle agentury PAP se letos na akci sešlo kolem 12 000 účastníků z desítek zemí.

Polsko připustilo nedostatky v 'zákoně o holokaustu'. Ministerstvo nevylučuje změny

Číst článek

Letošní pochod je poznamenán roztržkou Varšavy s Tel Avivem kvůli kontroverznímu polskému zákonu, který hrozí až tříletým vězením za připisování odpovědnosti polskému národu či státu za vyvražďování Židů a další zločiny spáchané za druhé světové války německými nacisty.

Parlament tento normativní akt schválil v lednu a Duda ho následující měsíc podepsal. Zároveň ho ale poslal k přezkoumání ústavnímu soudu.

Prezident Izraele Reuven Rivlin prezident Polska Andrzej Duda v SOvětimi | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Zákon se setkal s kritikou mimo jiné ve Spojených státech, ale hlavně v Izraeli. Polská vláda se snaží zmírnit negativní dopad přijetí tohoto právního předpisu na vztahy obou zemí, nicméně izraelský prezident Rivlin při čtvrtečním setkání s polským kolegou před Pochodem živých tento problém připomněl.

Mimo jiné vyzval Polsko, aby „převzalo odpovědnost za komplexní zkoumání holokaustu a různých událostí, k nimž v době vyhlazování (židovského národa za druhé světové války, pozn. red.) došlo“.

Prezidenti spolu hodinu jednali, na společné tiskové konferenci se pak Duda více věnoval minulosti a památce šesti milionů obětí holokaustu. „Je pro mě velkou ctí a mnoho pro mě znamená, že se spolu setkáváme tady v Polsku. Jsme na místě, které bylo svědkem strašné tragédie židovského národa. Setkáváme se, abychom řekli: už nikdy více.“

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme