Je potřeba bojovat s Židy a osvobodit od nich zemi, křičel před branou Osvětimi polský nacionalista

Polská prokuratura vyšetřuje antisemitský protest desítek stoupenců krajní pravice, kteří se v neděli shromáždili u bran bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi. Informovala o tom agentura AP. Shromáždění se uskutečnilo v době, kdy se tam konala připomínka 74. výročí osvobození tábora sovětskou armádou, což je zároveň mezinárodní den památky obětí holokaustu.

Osvětim Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský nacionalista Piotr Rybak v Osvětimi

Polský nacionalista Piotr Rybak v Osvětimi | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Židovský národ a Izrael dělají všechno pro to, aby změnili dějiny polského národa. Polští vlastenci to nesmějí dopustit,“ prohlásil na demonstraci krajně pravicový aktivista Piotr Rybak z Polského hnutí nezávislosti, které shromáždění organizovalo.

Podle policie se shromáždění účastnilo 70 až 100 lidí.

Rybak byl již v minulosti odsouzen za spálení loutky Žida. Nyní je na televizních záběrech vidět, jak mimo jiné rovněž říká: „Musíme říct židovským okupantům...že jsme pány v této zemi.“ Křičel také, že „je potřeba bojovat se židovstvím a osvobodit od něj Polsko“.

null

null

V Polsku před druhou světovou válkou žilo 3,2 milionu Židů, z nichž tři miliony nacisté zavraždili. Je to zhruba polovina všech Židů, kteří za války přišli o život.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme