Česko 3:0 Lotyšsko

Osvětim pátrá po vzpomínkách dozorců. Chce pochopit, proč přijali nacistickou ideologii

Máme mnoho dokumentů i výpovědí vězňů. Chybí nám ale vzpomínky dozorců, zní z muzea v Osvětimi. Rudá armáda osvobodila nacistický vyhlazovací tábora před 72 lety. Výročí si připomíná celý svět včetně Česka. Muzeum pak historický mezník využilo k mimořádné výzvě, vybídlo ke spolupráci Němce a Rakušany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko, Osvětim. Památník na místě nacistického vyhlazovacího tábora | Foto: Vít Pohanka

V Osvětimi znějí zvony a jako obvykle tady v těchto dnech najdete i v mrazivém počasí návštěvníky z celého světa.

Zdejší muzeum by ale letos přivítali hlavně ohlas z Německa a Rakouska. Vedení muzea obeslalo redakce hlavních německých a rakouských médií s apelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osvětim pátrá po vzpomínkách dozorců. Chce pochopit, proč přijali nacistickou ideologii. Na místě natáčel Vít Pohanka

„Je to výzva německé a rakouské společnosti, žádáme je o předání osobních věcí spojených s posádkou SS v Osvětimi. Máme mnoho administrativních dokumentů, máme výpovědi vězňů, ale do té mozaiky, která nám umožní lépe pochopit existenci tábora, nám schází soukromé materiály,“ vysvětluje Pawel Sawicki ze zdejšího muzea a památníku.

„Snad nám pomohou porozumět motivaci lidí, proč se člověk rozhodne takovou ideologii a takové zlo přijmout a je schopný v takovém prostředí pracovat,“ doplňuje Sawicki.

„Ještě je příliš brzy. Přišly nám nějaké první e-maily spojené obvykle se vzpomínkami vězňů, ale to není to, na čem nám záleží. Výzvu teď publikují německá a rakouská média, začínají se tím zabývat novináři, takže na výsledky ještě čekáme,“ věří Sawicki.

Zachránil mě plechový prstýnek od snoubence, říká žena, která přežila 4 koncentrační tábory

Číst článek

Muzeum v Osvětimi zdůrazňuje, že nechce nikoho očerňovat. Uvědomuje si, že pro rodiny bývalých dozorců a esesmanů to může být velmi citlivá záležitost.

„Zaručujeme plnou anonymitu. Nejde nám o to, abychom někoho cejchovali nebo hodnotili. Velmi nám záleží na tom, aby takové materiály, pokud ještě existují, doplnily skládanku toho, co víme o historii Osvětimi,“ podotýká Pawel Sawicki.

Výzva je novým impulsem, který může rozšířit pochopení toho, co se v německých vyhlazovacích táborech za druhé světové války dělo.

Polsko, Osvětim. Památník na místě nacistického vyhlazovacího tábora | Foto: Vít Pohanka

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme