Osvětim si připomene 60. výročí osvobození

V bývalém nacistickém táboře Osvětim se dnes budou konat oslavy výročí osvobození. Právě před šedesáti lety mu přinesla svobodu Rudá armáda. Vzpomínkové akce se zúčastní asi tisícovka bývalých vězňů, 10 tisíc hostů, z toho přes čtyřicet zahraničních delegací, vedených prezidenty, králi, knížaty, předsedy parlamentů a premiéry. Česko bude reprezentovat prezident Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncentrační tábor Osvětim | Zdroj: ČTK

Gigantický rozsah této akce vyvolal otázku, zda oslavy přece jen nemají proběhnout v komornějším duchu podobně jako výročí padesáté. Podle polského ministra zahraničí Adama Rotfelda je ale Osvětim tak strašlivým mementem pro celé lidstvo, že je nutné si je - zvláštně dnes - připomenout způsobem, který vyvolá velkou pozornost. "Je to asi poslední příležitost, kdy ještě žijí lidé, kteří byli vězni tohoto tábora, ještě žijí děti, kterým tam zavraždili. Bojím se, že při 70. výročí už takovou možnost mít nebudeme," řekl polský ministr zahraničí.

Velkoryse naplánovanou akci ale komplikuje zimní počasí. Ruský prezident Vladimir Putin proto odložil svůj přílet ze včerejška na dnešek. Včera měl jednat s polským prezidentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Jejich vztahy ale silně poznamenala ukrajinská krize. Polský ministr zahraničí Adam Rotfeld se tuto nepříjemnost snažil obrátit v žert a poukázal na to, že podobné trampoty s počasím zažili v Krakově britská královna Alžběta II. i francouzský prezident Jacques Chirac. Chirac se tehdy zeptal prezidenta Kwaśniewského. "Proč jste přenesli hlavní město do Varšavy, když Krakov je tak krásný?" Kwaśniewski mu odpověděl: "Vždyť se podívejte, jaké je tady v Krakově počasí. Asi se proto král rozhodl pro novou metropoli."

Hlavní ceremoniál v někdejším táboře Osvětim II Březinka začíná ve v půl třetí odpoledne. Evropský parlament pak chystá rezoluci, která by měla odsoudit k rasismus, antisemitismus a xenofobii.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme