Jmenování expremiérky Szydlové do rady muzea v Osvětimi vyvolalo odpor. Tři členové rezignovali

Bývalá polská premiérka Beata Szydlová se stala členkou rady Muzea Auschwitz v Osvětimi. Už tři členové této rady na protest proti tomu na své členství rezignovali. Rada dohlíží na činnost nejvýznamnějšího památníku obětí nacistických koncentračních táborů v Evropě.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá polská premiérka Beata Szydlová (na snímku z roku 2017) | Zdroj: Reuters

Z rady Muzea Auschwitz nejprve odešel profesor Stanislaw Krajewski a následoval ho historik Marek Lasota i bývalá zástupkyně ředitele muzea Krystyna Oleksyová.

Rychlá výměna. Polský prezident přijal demisi Szydłové a hned jmenoval Morawieckého

Číst článek

Všichni tři označili jmenování bývalé premiérky do rady tohoto významného muzea za čistě politické. Beata Szydlová podle nich nemá žádné odborné předpoklady.

Některá média ji kritizovala za to, že jako premiérka zneužila citlivého tématu holokaustu k politické agitaci proti přijetí uprchlíků.

Szydlová se v roce 1963 narodila v Osvětimi. Vystudovala etnografii na Jagellonské univerzitě v Krakově. V letech 1989-1995 působila na tamní Fakultě filozofie a historie. V letech 1987-1995 pracovala v Historickém muzeu v Krakově, později v Kulturním centru v Libiazi v Malopolském vojvodství. Od roku 2005 byla poslankyní za stranu Právo a spravedlnost. Polsko jako premiérka vedla od roku 2015 do roku 2017. Nyní je europoslankyně.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme