Osvoboditel, hrdina, gigant historie. Celý svět vzdal v JAR hold Nelsonu Mandelovi

Desetitisíce Jihoafričanů a desítky světových lídrů dnes v Johannesburgu vzdaly hold Nelsonu Mandelovi. Americký prezident Barack Obama označil Mandelu za největšího bojovníka za svobodu dvacátého století. Další řečníci vyzdvihli jeho snahy o usmíření Jihoafričanů po éře apartheidu, vlády bílé menšiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé s portréty Nelsona Mandely přišli na fotbalový stadion v Johannesburgu uctít památku zesnulého exprezidenta | Zdroj: Reuters

Národní fotbalový stadion v Sowetu se plnil už od časného rána. Lidé se přicházeli rozloučit se svým hrdinou.

„Nemohla jsem to zmeškat. Nechtěla jsem spoléhat na budík, co kdyby mě třeba neprobudil? Raději jsem se rozhodla, že nebudu vůbec spát,“ říká mladá žena s obličejem vyzdobeným ornamenty.

Stejně jako ona nocovali navzdory dešti před stadionem s kapacitou 90 tisíc diváků i mnozí další.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý svět se v Johannesburgu loučil s Nelsonem Mandelou. Na místě natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek

„Chtěl jsem mít jistotu, že až se otevřou brány, dostanu se dovnitř. Chci vzdát holt našemu hrdinovi," vysvětluje muž zabalený do deky.

Ačkoliv do začátku piety zbývá ještě dlouhých pět hodin, lidé se už nemohou dočkat a proudí dovnitř. Na čas nikdo nehledí.

„Je to největší pohřeb, jaký se kdy na světě konal,“ ujišťuje starší muž.

Jihoafrická hymna zahajuje oficiální pietu, které se kromě padesáti tisíc místních lidí účastní i stovka hlav států z celého světa.

Hlavním ze zahraničních řečníků na tryzně byl americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

Když začne mluvit Barack Obama, déšť se stává skoro nesnesitelným. I tak prezidenta lidé často odměňují bouřlivým potleskem.

„Madiba byl posledním velkým osvoboditelem z 20. století. Jako Ghándí vedl hnutí odporu, které od počátku nemělo moc nadějí na úspěch. Jako doktor Martin Luther King byl hlasem utlačovaných," zaznělo na stadionu v Johannesburgu z úst Baracka Obamy, který Mandelu označil také jako giganta historie.

Dlouhé projevy ale nejsou nic pro temperamentní Jihoafričany. I když na pódiu právě mluví americký prezident, stále víc jich vychází ven ze stadionu, zpívají a tančí. Tak prý oslaví Nelsona Mandelu ze všeho nejlépe.

Nelson Mandela | Foto: Český rozhlas

Jaromír Marek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme