Ukrajinské síly osvobodily Irpiň, hlásí i čtyři sestřelené ruské letouny za poslední den

Ukrajinské jednotky hlásí dílčí úspěchy z okolí Kyjeva včetně znovudobytí města Irpiň. Ruské jednotky podle zjištění britských zpravodajců zásadně nepostoupily. Ukrajinská armáda navíc tvrdí, že za poslední den zničila čtyři ruská letadla, jeden vrtulník a dva bezpilotní letouny. V pondělí ráno to v prohlášení uvedl ukrajinský generální štáb. Naopak ruské síly podle Moskvy za poslední den sestřelily pět ukrajinských letounů.

Sledujeme online Irpin / Kyjev (Aktualizováno: 21:37 28. 3. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená vojenská technika na sídlišti v Mariupolu

Zničená vojenská technika na sídlišti v Mariupolu | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Situace je pod kontrolou a výrazně se nezměnila,“ napsal v pondělí ráno ukrajinský generální štáb, podle kterého ruská vojska díky obráncům dosud neuspěla ve snaze obsadit klíčové cesty a části metropole Kyjeva.

Večer štáb upřesnil, že invazní armáda posiluje svoji vojenskou přítomnost u Kyjeva. Kromě toho se ruská vojska podle něj nyní soustřeďují především na ovládnutí celé Doněcké a Luhanské oblasti a zachování kontroly nad tamními územími ovládanými proruskými separatisty.

V Rusku také pokračuje nábor občanů do dobrovolnických jednotek, jejichž úkolem má být udržování pořádku na ovládnutých územích, upozornil ukrajinský štáb.

Ruští vojáci se v okolí Černobylu chovají nezodpovědně, tvrdí členka ukrajinské vlády

Číst článek

Ukrajinské síly osvobodily z rukou ruských vojáků město Irpiň, jedno z hlavních ohnisek bojů u Kyjeva, oznámil odpoledne na komunikační platformě Telegram místní starosta Oleksandr Markušyn. Dodal, že ve městě probíhají razie a že zatím není bezpečné se do něj vrátit. Informaci o znovudobytí města zatím nepotvrdily další zdroje.

Rusku se naopak podle britského ministerstva obrany podařilo získat další území na jihu Ukrajiny v okolí přístavu Mariupol v Doněcké oblasti. Jinak se rozložení ruských sil na Ukrajině za posledních 24 hodin výrazně nezměnilo, uvedla v pravidelném hodnocení britská vojenská rozvědka.

Ukrajinská armáda už o víkendu informovala, že se jí podařilo osvobodit některé obce v Charkovské oblasti, v Sumské oblasti a severozápadně od Mariupolu.

Ukrajinská strana v pondělí zároveň aktualizovala ztráty ruské armády, která podle ní od počátku invaze přišla o zhruba 17 000 vojáků, 586 tanků, bezmála 1700 obrněných vozidel, 123 letounů a 127 vrtulníků. Tyto údaje nelze nezávisle ověřit.

Ruská armáda naopak hlásí zničení 309 dronů používaných ukrajinskými silami, 123 letadel, 74 vrtulníků, 1721 tanků a 172 raketometů.

Dvě taktické skupiny ruských sil se podle ukrajinského generálního štábu stáhly z oblasti Kyjeva zpět do Běloruska, informovala v noci na pondělí agentura DPA. Podle ní má také ukrajinská rozvědka zprávy o doplňování dalších střel na ruské odpalovací rampy v Bělorusku v rámci příprav na další raketové útoky na ukrajinská města.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov na večerním brífinku podle agentury TASS oznámil, že ruské vzdušné síly a systémy protiletecké obrany sestřelily v uplynulých dvaceti čtyřech hodinách dva ukrajinské bombardéry Su-24 v Žytomyrské oblasti, bitevní letadlo Su-25 v Doněcké oblasti a blízko obléhaného města Mariupolu také transportní helikoptéru Mi-8, která měla podle Konašenkova sloužit k evakuaci velitelů praporu Azov bránícího zablokované přístavní město.

Rusku se také pomocí řízených střel Kalibr odpálených z moře podařilo zničit rozsáhlé sklady s municí v Žytomyrské oblasti, které byly používány pro zásobování ukrajinských sil na okrajích Kyjeva, sdělil večer Konašenkov.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme