Otázka dohody o klimatu je v Durbanu stále otevřená

Účastníci 17. konference OSN o změnách klimatu v jihoafrickém Durbanu mají už jen necelé čtyři dny na to, aby se dohodli na omezování skleníkových plynů po roce 2012. Tehdy vyprší platnost Kjótského protokolu. Podle Pavla Zámyslického, ředitele odboru změny klimatu MŽP, který ČR v Durbanu zastupuje, je dohoda o klimatu zatím stále otevřená.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté protestují v Durbanu, kde probíhá konference OSN o změnách klimatu

Aktivisté protestují v Durbanu, kde probíhá konference OSN o změnách klimatu | Zdroj: Reuters

Kjótský protokol z roku 1997 zavázal 35 vyspělých zemí snížit do roku 2012 exhalace skleníkových plynů o pět procent pod úroveň roku 1990. Protokol ale nikdy nepodepsali největší znečišťovatelé - Spojené státy, Čína ani Indie.

„Myslím, že co se týká Kjótského protokolu, nějaká dohoda nakonec nalezena bude. Teď jde pouze o její formu. Jsou tu státy, které by chtěly vidět pokračování Kjótského protokolu právně závazné ihned, další státy by chtěly spíše deklaraci o pokračování protokolu. Jsou tedy technické a právní nuance,“ přiblížil na Rádiu Česko Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP, který ČR na konferenci v Durbanu zastupuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR zastupuje na konferenci v Durbanu Pavel Zámyslický, ředitel odboru změny klimatu MŽP. Byl hostem Rádia Česko.

Evropská unie chce, aby byla v Durbanu navržena cestovní mapa budoucí mezinárodní smlouvy, která by stanovila cíle omezení skleníkových plynů pro všechny země k roku 2020. Podle Zámyslického je tato otázka zatím otevřená.

„Momentálně se o tomto velice živě jedná. Přijeli ministři jednotlivých států. Hraje se kolem toho taková hra, kdy se jednotlivé země snaží uhádat co nejvíce ze svých pozic. Čína i USA jsou ale v tomto úsilí poměrně opatrné a nechtějí ustoupit. Bude to boj do poslední minuty jednání tady v Durbanu,“ uvedl.

Připomněl, že Čína kolem tohoto bodu hraje jistou hru, kdy navenek do médií se staví k cestovní mapě poměrně optimisticky a vstřícně, ale uvnitř vyjednávání a při bilaterálních jednáních se brání přistoupení k cestovní mapě.

„Ale samozřejmě se budeme snažit tlačit na státy jako je Čína, Indie, JAR či USA, aby byly co nejotevřenější, co se týká cestovní mapy a k nalezení globální dohody,“ dodal. Připomněl, že o přijetí cestovní mapy v Durbanu neusiluje jen EU, ale i řada dalších rozvojových zemí Afriky, které také tlačí na velké znečišťovatele.


Zvětšit mapu

Naďa Bělovská, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme