Otázka německého kancléře zůstává otevřená

Ani druhé průzkumné jednání obou hlavních politických stran v Německu nevedlo ke konkrétním výsledkům. Účastníci je sice označili za obsažná a otevřená, vyhnuli se ale hlavní otázce, kdo bude příští kancléřem. Vítězní unionisté stále požadují křeslo pro Angelu Merkelovou, těsně poražená SPD pro Gerharda Schrödera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf CSU Edmund Stoiber a předsedkyně CDU Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Velká koalice se jeví jako stále pravděpodobnější. Kancléř slíbil pro to udělat všechno, co je v jeho silách. Výsledky voleb totiž dokazují, že voliči si přejí, aby SPD a CDU/CSU společně vládly, uvedl Schröder.

Dnes politici probírali věcná témata jako reformu systémů sociálního zabezpečení nebo daňové otázky, aby zjistili, zda by společná vláda byla vůbec schopna činnosti. "Pokud má dojít na velkou koalici, je potřeba, aby měla také velké a významné projekty, které tato země potřebuje," soudí šéska unionistů Angela Merkelová.

Její bavorský kolega Edmund Stoiber v tomto duchu opět zdůraznil, že pokud SPD uznává demokracii, pak musí uznat právo unionistů vést novou vládu. CDU/CSU sice vyhrála volby, ale jen těsně, a nárok na kancléřské křeslo zatím tvrdě uplatňují obě strany. Sociální demokraté dnes tvrdili, že o personálních otázkách se nemluvilo.

Průlom v klíčové otázce, kdo bude jako kancléř sestavovat vládu, se očekává nejdříve koncem týdne. V neděli se totiž konají volby v Drážďanech. Odklad hlasování si tam vyžádalo úmrtí jedné z tamních kandidátek. Voličům je ale lhostejné, kdo bude kancléřem: 28 procent je pro Schrödera, 29 pro Merkelovou.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme