Otázka ostrahy hranice mezi Gazou a Egyptem zůstává nevyřešena

Kdo bude dohlížet na palestinsko-egyptskou hranici? Tato otázka zůstává otevřena i po jednání palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v Káhiře. Egypt včera uzavřel přechod v Rafáhu, kterým do země celý týden proudili Palestinci pro potraviny, benzín a další suroviny. Těch začal být nedostatek poté, co Izrael nařídil blokádu hranic kvůli opakovaným útokům z Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás a Husní Mubarak | Zdroj: ČTK

Palestinský prezident Mahmúd Abbás trvá na tom, aby hranici střežili jeho lidé společně s egyptskými vojáky a evropskými pozorovateli, jak bylo dohodnuto v roce 2005. Odmítá jakýkoli dialog s radikálním Hamasem, který v létě násilně ovládl pásmo Gazy. Předáci Hamasu, kteří budou v Egyptě jednat zítra, naopak požadují podíl na kontrole hranic a nesouhlasí s přítomností mezinárodních sil.

Jak se vymotat ze složité situace? Možné řešení nabídl ve vysílání BBC bývalý palestinský ministr pro zpravodajství Mustafa Barghútí: "Nejlepší by bylo dosáhnout nejdřív interní dohody mezi Hamasem a Fatahem a pak ji nabídnout Egyptu. Je nepřípustné, aby přechody dál kontroloval Izrael. Ten prohlašuje, že ukončil okupaci Gazy, ale to není pravda. Proč totiž v tom případě ovládá hranice mezi Gazou a Egyptem? Ty by měly zůstat volné, abychom zabránili další humanitární krizi," řekl Barghútí.

Marika Táborská, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme