Otázka spolupráce polského premiéra s tajnou policií bude zodpovězena

V Polsku dnes zveřejní obsah spisu, který bývalá státní bezpečnost vedla na současného premiéra Marka Belku. O odtajnění svazku včera rozhodl ředitel Institutu národní paměti Leon Kieres. Premiér Belka trvá na tom, že s rozvědkou PLR nikdy nespolupracoval. Přiznává ale, že před studijní cestou do Spojených států v osmdesátých letech podepsal tak zvanou výjezdní instrukci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstský rynek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Belka ale zároveň přiznal, že před studijní cestou do Spojených států v osmdesátých letech podepsal tak zvanou výjezdní instrukci. Podle opozice se tím Belka zavázal ke spolupráci a je nutné ho odvolat. "Je těžké si představit, že by premiérem byl člověkem, který selhal. To ho kompromituje v očích domácí i mezinárodní veřejnosti," domnívá se poslanec Antoni Macierewicz.

Prezident Kwaśniewski ale stojí za premiérem. "S veškerou vážností tvrdím, že ve spisu nejsou žádné argumenty, které by profesoru Belkovi znemožňovaly vykonávat úřad premiéra," řekl Aleksander Kwaśniewski.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme