Otázkou víz se bude zabývat česko-americká komise

V otázce víz do Spojených států došlo k dalšímu posunu. Po jednáních na ministerstvu zahraničí, v Bílém domě a Kongresu oznámil ministr zahraničí Cyril Svoboda vznik mezistátní a mezirezortní odborné komise, která by měla problematiku víz řešit. I když je zrušení amerických víz pro české občany v nedohlednu, podle šéfa naší diplomacie je pozitivní, že bude na toto téma pokračovat dialog.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda | Foto: Miroslav Konvalina

"Administrativa, tedy vláda, vyjádřila velké pochopení pro tuto skutečnost, ale věc je v rukou Kongresu. Proto jsme také jednali s některými klíčovými senátory, protože Kongres Spojených států amerických v této věci může udělat změnu, neboť se bavíme o vnitrostátní úpravě, právní úpravě Spojených států. Takže dobrá zpráva do České republiky je, že alespoň bude vytvořena ta komise expertů, která bude tuto otázku posuzovat a možnosti jejího řešení," řekl ministr Svoboda.

Podle šéfa americké diplomacie Colina Powella, s nímž včera Cyril Svoboda ve Washingtonu jednal, není možnost bezvízového styku na dohled, Česko navíc podle něj nesplňuje kritéria pro zrušení víz daná Kongresem. Powell nicméně o této problematice má podle našeho ministra zahraničí jednat s prezidentem Georgem Bushem.

Vízová povinnost je citlivým místem dvoustranných vztahů delší dobu a dosud žádný český ministr s požadavkem na jejich zrušení pro české turisty cestující do USA neuspěl. Americká strana tvrdí, že čeští občané zneužívají v masovém rozsahu turistická víza k ilegální práci a nepovolenému studiu v USA.

Podle některých odhadů žije a pracuje ve Spojených státech načerno několik desítek tisíc českých občanů. Celkový počet ilegálních pracovníků v USA se odhaduje na miliony lidí.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme