Otázky a odpovědi. Klíčové momenty, které se odehrály během nočního teroristického útoku v Londýně

Nejméně sedm lidí zemřelo v Londýně při teroristických útocích, ke kterým došlo v noci ze soboty na neděli. Trojice teroristů v britské metropoli udeřila jen necelé dva týdny po útoku v Manchesteru, a to krátce poté, co se v zemi zmírnila bezpečnostní opatření. Jak přesně k útokům došlo a co zatím víme o útočnících?

ONLINE V článku Londýn (Aktualizováno: 12:12 4. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým forenzních specialistů na London Bridge sbírá stopy po útočnících

Tým forenzních specialistů na London Bridge sbírá stopy po útočnících | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Kde k útoku došlo?

Útok se odehrál na mostě přes řeku Temži a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Násilí proměnilo oblast plnou barů a restaurací ve scénu paniky a chaosu. Policisté na přeplněných ulicích volali na lidi, aby utekli, popisovala situaci agentura AP.

Třetí hlášený incident ve čtvrti Vauxhall, kde policie zasahovala kvůli pobodání, s předchozími dvěma činy nesouvisel a patrně o teroristický útok nešlo.

Jak k útokům došlo?

Na London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Podle očité svědkyně útoku ji řídil muž přibližně 80 kilometrů za hodinu, uvedla BBC.

ONLINE: Teroristické útoky v Londýně mají nejméně šest obětí. Tři atentátníky policie zastřelila

Číst článek

Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Podle CNN pobodali nejméně dvě osoby.

BBC s odvoláním na jednoho ze svědků informovala, že atentátníci křičeli: "Toto je pro Alláha".

Jaký je počet obětí?

Počet obětí teroristického útoku vzrostl na sedm. Oznámila to londýská policie v neděli dopoledne po tiskové konferenci. Do pěti londýnských nemocnic bylo převezeno 48 lidí, někteří jsou v kritickém stavu. Mnoho dalších osob bylo ošetřeno s lehčími zraněními.

Mezi zraněnými jsou nejméně čtyři Francouzi, z toho jeden vážně, a nejméně jeden Australan. Podle britských médií byli zraněni také dva Novozélanďané. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že zatím nemůže zcela vyloučit, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli Češi.

Na místě je podle bulvárního deníku The Sun až sedm mrtvých | Zdroj: Reuters

Co víme o útočnících?

Všechny tři útočníky z automobilu, jenž najel do lidí na London Bridge, policie zabila. Zastřelila je v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Policie se podle šéfa protiteroristické jednotky Marka Rowleyho domnívá, že víc útočníků nebylo, ale ještě to musí potvrdit další vyšetřování.

BBC zveřejnila fotografii údajně postřelených útočníků. Jeden z nich měl k tělu připoutány "kanystry". Policie potvrdila, že podezřelí měli na sobě patrně atrapy vest naplněných výbušninami.

Policie v souvislosti s teroristickými útoky zasahuje ve čtvrti Barking na východě Londýna. Zadržela už 12 lidí | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Britské úřady identitu útočníků již znají, zatím ji ale nechtějí zveřejnit. Podle dřívějšího vyjádření britské ministryně vnitra Amber Ruddové šlo o radikální islámské teroristy.

Policisté v souvislosti s útoky zasahují ve východolondýnské čtvrti Barking. Zadrželi už 12 lidí.

Jaká byla reakce policie?

Policisté útočníky zlikvidovali během osmi minut od prvního hlášení.To ocenil mimo jiné ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD: "Ta reakční doba byla velmi dobrá, velmi rychlá".

Po útocích policie prohledávala okolní bary a restaurace, a na člunech zasahovala také na londýnské řece Temži. Podle Guardianu policie evakuovala i hotelové hosty v celé oblasti London Bridge, Borough Market a Southwarku. Nad ránem se z mostu ozývaly policií kontrolované exploze.

Oblast útoků je obehnána policejní páskou a zůstává i nadále uzavřená, a to včetně stanice metra London Bridge. Policie se stopovacími psi pročesává okolí. Podle komisařky metropolitní policie Cressidy Dicková je však situace pod kontrolou.

Policisté se stopovacími psi na London Bridge po teroristických útocích v centru britské metropole | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

V ulicích Londýna bude nasazeno větší množství policistů, včetně ozbrojených, dodala Dicková. Protiteroristické úřady podle ní zvažují, zda zvýšit stupeň ohrožení teroristickým útokem v zemi ze současného druhého nejvyššího (vážný) na úplně nejvyšší, kritický.

Kdy k útokům došlo?

Útoky se odehrály nedlouho poté, co byl stupeň ohrožení terorismem v zemi snížen z nejvyššího na druhý nejvyšší. Na maximální úrovni byl po atentátu v Manchesteru, kde 22letý sebevražedný útočník 22. května po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grandeové zabil 22 lidí. Ta na podporu obětí v Manchesteru vystoupí v neděli znovu.

Útočníky v Londýně zneškodnili za osm minut. Jsme důsledně připraveni, říká policista Torák

Číst článek

Jde o třetí teroristický útok za poslední tři měsíce – v březnu vjel do davu lidí na londýnském Westminsterském mostě 52letý islamista, který poté u parlamentu ubodal neozbrojeného policistu. Zemřelo tehdy šest lidí.

Podle britské premiérky Theresy Mayové za tu dobu tamní bezpečnostní složky přerušily dalších pět útoků. „Domnívám se, že jsme svědky nového trendu. Teroristé se vzájemně inspirují a nejsou to jen útočníci, kteří si několik let útoky plánují. Je potřeba zastavit šíření této nenávistné ideologie," prohlásila.

Jak reagují čeští i zahraniční státníci?

Útok odsoudila řada státníků, včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Britské politické strany podle médií kvůli útoku přeruší kampaň na národní úrovni před čtvrtečnímu volbami, Konzervativní strana to již potvrdila.

ČTK, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme