Otazníky kolem antraxových hrozeb trvají

Řada amerických vědců zpochybnila pohled FBI na stále nedořešený případ antraxových zásilek, které stály před rokem život 5 Američanů. Odborníci se domnívají, že útoky mohly být jen stěží dílem jednoho člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spory antraxu | Foto: USMC

Jak hlásí severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, vyšetřovatelé věří, že nakonec najdou dostatek důkazů proti expertovi na biologické zbraně Stevenu Hatfillovi.

Významná skupina amerických vědců se vyjádřila skepticky k současnému nazírání FBI na případ kolem dopisových zásilek. Nevěří tomu, že by jednotlivec, byť americký vědec, mohl sám zhotovit spóry a zaslat antraxové dopisy.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Otazníky nad antraxem

Příprava takové sofistikované zbraně vyžaduje nejen vědeckou specializaci, ale také technické dovednosti, přístup k zařízení i know how a to vše podle expertů značně přesahuje kapacity jednoho člověka. Podle expertů je na území Spojených Států schopno přeměnit spory antraxu ve smrtící látku jen asi pět lidí.

Ti by potřebovali pomoc laboratoře a stejně by jim příprava trvala asi rok. Podle listu Washington Post se američtí vědci obávají, že v případě antraxových zásilek mohlo jít o případ blíže neurčeného státního terorismu a ne o práci zneuznaného vědce.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme