Otazníky nad irackým zbrojním arzenálem

Spojené státy nemají jasné informace o charakteru iráckých jaderných a biologických zbraní. Tato nejistota je podle deníku Washington Post klíčová v hledání odpovědi na otázku, zda jsou irácké zbraně hromadného ničení hrozbou pro USA a jejich spojence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn na snímku z roku 1998 | Foto: ČTK/AP

Jak z Washingtonu uvádí zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Ústřední zpravodajská služba se domnívá, že Irák skladuje zbytky biologických a chemických zbraní, které vyrobil před válkou v roce 1991. Podle informací iráckých zběhů doplněných satelitními fotografiemi se Bagdádu podařilo získat také nové zbraně a přebudovat některé staré továrny, kde se smrtící látky vyráběly. Inspektoři OSN se domnívají, že před operací Pouštní bouře začátkem devadesátých let dělil Bagdád jen měsíc od zhotovení jaderné zbraně.

Podle listu Washington Post je otázkou, jakým způsobem by Irák ničivý potenciál dopravil nad cíle. CIA a Pentagon tvrdí, že Irák má dva typy raket krátkého doletu a malé množství raket Scud středního doletu. K použití chemických a biologických zbraní pak přebudoval některé helikoptéry a práškovací letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Nejistota o iráckých zbraních

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme