Otazníky nad soudním řízením s Miloševičem

Příprava procesu s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem se dramatizuje. Necelé dva týdny před začátkem soudního klání se stále neví, jestli bude Miloševič čelit pouze jednomu nebo dvěma procesům. Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu k tomu uvádí: "Obžaloba proti Miloševičovi je případ, který nemá v historii Mezinárodního tribunálu v Haagu obdoby".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S.Miloševič v Haagu | Foto: ČTK/AP

"Obžaloba čítá 29 bodů a týká se například genocidy v Bosně, zločinů proti lidskosti v Kosovu a Chorvatsku nebo vraždění a porušování válečných konvencí. Dvanáctého února má začít proces kolem války v Kosovu. Hlavní žalobkyně Carla Del Ponteová chce všechna obvinění sloučit do jednoho procesu. Dokumentace obžaloby je propojena napříč všemi událostmi v bývalé Jugoslávii v devadesátých letech minulého století, tvrdí Ponteová. Soudci o její žádosti ještě nerozhodli", připomíná zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Soud s Miloševičem

Minulý měsíc tři soudci prvé instance předložili návrh, aby tribunál vedl proti Miloševičovi dva oddělené procesy: první o jeho podílu na válečných zvěrstvech během krize v Kosovu. Druhý pak měl navazovat a zhodnotit Miloševičovy činy v Bosně a v Chorvatsku.

Slobodan Miloševič mezitím požádal o prozatímní propuštění na svobodu. Prohlásil, že pokud ho mezinárodní tribunál propustí dočasně na svobodu, neuteče, ani se nebude vyhýbat soudnímu procesu. Soud však zatím na jeho žádost nereagoval, ale jeho propuštění necelé dva týdny před soudním procesem není pravděpodobné. Zvláště když většina klíčových svědků stále nebyla u výslechu.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme