Otazníky nad údajnou smrtí Usámy bin Ládina zůstávají

Francouzští činitelé odmítají potvrdit informaci o smrti vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina a prověřují, jak se zprávy tajných služeb mohly dostat do tisku. Pákistán ani Afghánistán, kde se Usáma může skrývat, věrohodnost zprávy neuznaly, stejně jako Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin | Foto: Federal Bureau of Investigation

Prezident Chirac odmítl zprávy o smrti bin Ládina komentovat, ale údivem nad tím, jak se tyto informace tajných služeb dostaly do médií, potvrdil, že je o všem informován.

Kopie zprávy, kterou má vláda k dispozici od tajných služeb z saudskoarabského zdroje, se dostala do rukou redaktorům regionálního listu l´Est Republican.

Podle ní zemřel bin Ládin už minulý měsíc v Pákistánu na tyfus. Francouzská ministryně obrany Michele Alliotová Marieová už nařídila vyšetřit informační únik zprávy tajných služeb.

Naopak stále sílí pochybovačné hlasy. Pákistán ani Afghánistán, kde se Usáma může skrývat, věrohodnost zprávy neuznaly, stejně jako Spojené státy - jak řekl pákistánský velvyslanec ve Washingtonu Mahmúd Durání: "Bin Ládin se stal horkým bramborem. Afghánistán tvrdí, že je v Pákistánu, Pákistán zase, že je v Afghánistánu. Bylo by pěkné, kdybychom mohli jeho smrt potvrdit, ale obávám se, že je to nepodložený příběh a že na něm mnoho pravdy není."

Milan Kopp, Jan Šmíd, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme