Otazníky nad zločinem v katyňském lese zůstávají

Po náznaku zlepšení došlo v polsko-ruských vztazích k dalšímu ochlazení. Důvodem je přesně 66 let starý zločin - to znamená vyvraždění 22 tisíc polských zajatců v roce 1940, který do historie vešel pod názvem "katyňský zločin". Rusko odmítá přiznat zavražděným polským vojákům a úředníkům statut oběti stalinské genocidy. Polsko bouřlivě protestuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní cesta

Lesní cesta | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Vyhlídky na historické usmíření mezi Polskem a Ruskem nejsou nejlepší. Ke schůzce Vladimira Putina s novým polským prezidentem Lechem Kaczyńským má nebo spíše mělo dojít na neutrální půdě, konkrétně v Praze. Ruský prezident nabídl Polsku usmíření - na tiskové konferenci v Kremlu označil Poláky za národ, který je Rusům nejbližší.

V tisícihlavém davu novinářů pak oslovil zpravodajku polské televize. Byl to jasný politický signál, na který navázala blesková návštěva hlavního Putinova poradce pro zahraniční vztahy Sergeje Jastržembského ve Varšavě. Polsko v rámci Evropské unie usiluje o to, aby hrálo prim ve východní politice Unie - to znamená ve vztazích Unie s Ruskem, Běloruskem a Ukrajinou

Poslední vývoj ukazuje, že to ani při nejlepší vůli není možné. Polsko-ruské vztahy příliš zatěžuje břemeno minulosti. A to do takového stupně, že Varšava podezírá nejbližší sousedy z višegrádské čtyřky ze servilnosti vůči Rusku. Osobně to nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas nepřímo potvrdil i polský prezident Lech Kaczyński: "Rusové Maďary přijímají velmi srdečně. Mají vynikající vztahy. Dokážu si představit, oč jde, ale nechci o tom mluvit, řekl mi polský prezident."

Po návštěvě Vladimira Putina v Praze a Budapešti docházejí polští politici a historici k závěru, že Moskva prosazuje politiku cukru a biče. Těm, kteří jsou povolní, nedělá problémy s ropou a zemním plynem, vzpurné Polsko je ale nutné zkrotit.

"Země, které jsou Rusku přátelsky nakloněny, bude Moskva chválit. Ti, kteří se budou vzpírat, pocítí důsledky. Maďaři a Češi se vůči Rusku chovají - jak řekl Putin - korektně. Putin se jim proto omluvil za to, co Sověti provedli v roce 1956 v Maďarsku a v roce 1968 v Československu. Poláci se ale nechovají podle moskevských představ - ruská vojenská prokuratura proto zamítla žaloby potomků Poláků zavražděných v Katyni a nepřiznala jim statut obětí stalinské genocidy," domnívá se známý polský historik Andrzej Paczkowski z Institutu národní paměti.

Pomník obětem katyňského masakru | Foto: Pavel Novák

V roce 1940 příslušníci tajné policie NKVD na přímý rozkaz Stalina a jeho pomocníka Beriji postříleli 22 tisíc Poláků - zajatých vojáků, učitelů i úředníků bývalé polské správy na území dnešní Ukrajiny a Běloruska. Před dvěma lety ruská vojenská prokuratura zastavila vyšetřování. Podle jejího právního názoru nešlo o genocidu. Zločin genocidy je totiž na rozdíl od všech ostatních nepromlčitelný.

Potomci zavražděných proto požádali o to, aby jejich předkům Moskva přiznala alespoň statut obětí stalinských represí. Vpředvečer 66-tého výročí katyńského zločinu ale ruská strana vydala prohlášení, že katyńské oběti tento statut nezískají.

Podle ruských zákonů mohou být rehabilitování pouze ti, kteří byli pravomocně odsouzení. Stalin a Berija - jakoby dopředu věděli, že z toho vznikne problém - , přikázali, aby polské zajatce zastřelili bez soudu.

"Ve zločineckém směrnici se jasně píše: Neuplatňovat formálně-právní postup vůči Polákům. Zastřelit bez výslechu, soudního procesu a rozsudku," upřesňuje profesor Witold Kulesza z Institutu národní paměti..

Rusové mají velký problém se svou minulostí. Stalinské a komunistické zločiny nejsou oficiálně odsuzovány. Stát se o ně nezajímá. Jediné, co vzniklo, byly rehabilitační komise a soudy za Gorbačova. Ty ale očistily pouze oficiálně souzené osoby. A co bude s těmi ostatními, ptá se historik Andrzej Paczkowski.

V této zpolitizované při historiků ale zatím Rusové nevytáhli trumfovými kartami. V ruských archivech je množství materiálů o zločinech Poláků na území dnešní Ukrajiny a Běloruska.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme