Otec střelce z Winnendenu dostal u německého soudu podmínku

Otec střelce z německého Winnendenu má spoluvinu na masakru, při kterém jeho syn zabil 15 lidí a sám pak spáchal sebevraždu. Nehlídal si totiž svou zbraň a mladík ji tak mohl použít k činu. Soud muži uložil podmínečný trest vězení na 21 měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň, kde usedly na lavici obžalovaných všechny špičky nacistického režimu | Foto: Klára Stejskalová

Soud ve Stuttgartu vyhověl státnímu zástupci, který požadoval pro Jörga Kretschmera dvouletou podmínku. Obhajoba chtěla zproštění vinny, zatímco příbuzní obětí si přáli, aby byl muž odsouzen k nepodmíněnému trestu.

I tak se ale jedná o přelomový proces, protože soud uznal, že část vinny na vraždě 15 lidí nese sportovní střelec, který si špatně hlídal své zbraně. Měl je pouze ve skříni a ne v trezoru. Jeho syn tak k nim měl zjednodušený přístup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sleduje Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Přesto se chce otec vraha odvolat a své jméno očistit. Vadí mu, že soud ho uznal vinným i z podílu na vraždě 15 lidí. Podle soudce muž o vražedných sklonech svého syna věděl od psychiatrů, a tak si měl dávat větší pozor. Místo toho ho ale ještě učil střílet.

Předloni 11. března si tehdy sedmnáctiletý Tim Kretschmer přinesl zbraň i s municí do své bývalé střední školy, kde zahájil palbu na studenty a učitele. Devět žáků a tři pedagožky přitom zabil, další lidi zranil. Při útěku z místa činu zastřelil další tři osoby a nakonec obrátil zbraň proti sobě.

Varování pro ostatní majitele zbraní

Mluvčí pozůstalých chápe rozsudek nad Jörgem Kretschmerem jako varování pro další vlastníky střelných zbraní. Konkrétní trest už podle něj není tak podstatný.

Soud dnes jasně řekl, že lidé si musí na své zbraně dávat pozor, jinak mohou také stanout před soudem a příště už může být rozsudek mnohem přísnější.

Nicméně tentokrát soud přihlédl k řadě polehčujících okolností. Masakr totiž zničil život i rodině střelce a otec vraha vyjádřil lítost nad tím, co se stalo.

Martin Hromádka, Ondřej Bouda, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme