Oteplování ničí zemědělství v Senegalu. Úroda stačí lidem jen na 7 měsíců
Farmáři v Africe silně pociťují dopady globálního oteplování. Zemědělské výnosy klesají a potravin začíná být nedostatek. Zhroucení zemědělství očekávají i v západoafrickém Senegalu. Před pár desítkami let byla oblast úrodná, dnes je z ní ale vyprahlá polopoušť.
Senegal ležící na západním výběžku Afriky je suchem silně zasažený. Odhaduje se, že produkce potravin klesne až na polovinu a rostoucí populace se tak nebude schopná uživit.
Dopady by mohlo zmírnit umělé zavlažování, krátkodobě i intenzívnější hnojení. Obojí je ale pro zemědělce z finančních důvodů nedostupné. Na zavlažování v zemi navíc není dost vody.
Zemědělství v Senegalu ničí sucha a farmáři mají problém uživit rodinu. Mluvil s nimi Jaromír Marek
Prezident senegalské asociace zemědělců Samba Gueye potvrdil, že kvalita půdy upadá a s ní klesají i výnosy. Nepochybuje, že na vině je změna klimatu.
Farmáři se podle něj dostávají do začarovaného kruhu. Aby udrželi úrodu na obvyklé úrovni, potřebovali by víc hnojit. Na to ale nemají peníze a nedokážou tak vyprodukovat přebytky, které by mohli prodat.
„Období dešťů se zkracuje a je nepravidelné,“ postěžoval si padesátník Džega Nye. Termín klimatická změna nejspíš nikdy neslyšel. Že se s počasím něco děje, ale pozoruje na vlastní oči.
Dříve podle něj pršelo tři nebo čtyři měsíce. Teď ale někdy všechny srážky spadnou jen během 30 dní a zbytek roku je sucho.
Jídlo jednou denně
Džega Nye pamatuje, že ještě před deseti, patnácti lety v oblasti, ze které je vyprahlá pustina, po většinu roku rostla tráva. On ani ostatní pastevci v současnosti nemají dost píce pro dobytek.
Ještě nedávno dokázal průměrný zemědělec v Senegalu vypěstovat dostatek produktů pro sebe a svoji rodinu na celý rok.
Vinou zmenšující se úrody teď stačí výnosy jen na sedm měsíců. Zbytek roku musí nějak přežít. Džega Nye potvrdil, že i jeho rodina se musí hodně uskrovnit. Často prý mají jen jedno jídlo denně.