Otevření Labské filharmonie je v nedohlednu, náklady rostou

Už letos měla přivítat první návštěvníky. Výstavba Labské filharmonie se protahuje a náklady rostou do astronomických výšek. Dokončení nové dominanty hamburského přístavu, která má ambice se svou architektonickou hodnotou zařadit po bok opery v Sydney se protahuje a náklady rostou do astronomických rozměrů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hamburku se rodí unikátní stavba

V Hamburku se rodí unikátní stavba | Foto: Klára Stejskalová

„Namísto ve velké večerní vstupuji do Labské filharmonie v holínkách a přilbě,“ dosvědčuje z místa zpravodajka ČRo Německu Klára Stejskalová. Už dnes se dá tušit, že se tu rodí výjimečná unikátní budova. Stále ale jde jen o hrubou stavbu.

„V každém případě je to neobvyklý projekt. Vzniká přestavbou bývalého císařského špejcharu. A co je zajímavé, že s tím nápadem nepřišlo město, ale soukromé osoby,“ upozorňuje při prohlídce objektu projektový manažer Karl Olaf Peters.

Projektu se chopili švýcarští architekti Herzog a de Meuron. Jejich ateliér se může pochlubit takovými skvosty, jako jsou olympijské Ptačí hnízdi v Pekingu, londýnská New Tate Gallery nebo Young Museum v New Yorku.

„Teď se nacházíme ve vstupní hale Labské filharmonie, která bude mít celkem 2870 míst ve všech třech sálech. A kromě toho tu bude hotel, byty a restaurace,“ provádí Peters.

Právě jsme vyjeli do 15.patra Labské filharmonie.

„Toto je největší sál filharmonie a ujišťuji vás, že takový jste ještě neviděli. Bude vypadat úplně jinak než jakékoli koncertní sály. Orchestr bude uprostřed a diváci budou sedět okolo. Bude to tak trochu připomínat vinici,“ tvrdí projektový manažer Labské filharmonie.

Zpožděno o dva roky

Zatím je k viděné holý beton a dráty. Sál má mít samozřejmě i výjimečnou akustiku. Kdy tady ale některá prestižní filharmonie poprvé naladí nástroje je zatím ve hvězdách. „Nyní to plánujeme na rok 2013, za dva a půl roku,“ doufá Peters.

„Teď jsme na místě, kam bude mít přístup každý obyvatel Hamburku. Aniž by potřeboval nějaký lístek. Filharmonie bude pro všechny,“ popisuje o několik pater níže Peters.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka z Hamburku Kláry Stejskalové

Ne všichni v Hamburku jsou touto nabídkou nadšeni, krásný výhled na přístav jim kazí představa, že náklady na stavbu se vyšplhaly na 399 milionů, 323 milionů zaplatí město.

„Pro mě je důležité, abychom dodrželi slib, který dal bývalý Senát, že stavba nepůjde na úkor financování kultury. A myslím, že to se zatím dodržuje,“ nechala se slyšet nová hamburská ministryně pro kulturu Barbara Kisselerová.

Několikrát se před Labskou filharmonií sešly demonstranti. Stavbu posměšně označili jako pomník pro bohaté. Většina místních je ale na projekt hrdá.

„Co je velké, co zabírá hodně plochy, je drahé,“ říká obyvatel hansovního města, který věří, že Labská filharmonie v Hamburku se stane pro Evropu tím, čím je pro Austrálii opera v Sydney.

Klára Stejskalová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme