Otevření pracovního trhu si Rakousko pojistilo zákonem. Slovákům se nelíbí

Do Rakouska bez pracovního povolení, zbytečných papírů a otravných úředních povinností. Tyhle romantické představy o otevření rakouského pracovního trhu nejsou tak úplně přesné. Rakousko sice otevře svůj pracovní trh osmi státům Evropské unie od 1. května, tradičně opatrní Rakušané se ale na novou situaci připravili speciálním zákonem. Ten diktuje zahraničním firmám přísná pravidla i výši platů pro zaměstnance. Zatímco Česku takový zákon nevadí, Slovensko si chce na Rakušany stěžovat v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republika Rakousko

Republika Rakousko | Foto: Emanuel Macoun

Zákon proti sociálnímu a mzdovému dumpingu. Oč méně zajímavý název, o to fatálnější důsledky pro firmu, která se zákonem nebude řídit. Podle zákona musí české, slovenské i kterékoli jiné zahraniční firmy, které vyšlou svoje zaměstnance pracovat do Rakouska, zaplatit svoje lidi taky rakouským platem. Tedy dát jim podstatně víc peněz, než kolik by za stejnou práci dostali třeba na Slovensku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký zákon chystají Rakušané po otevření pracovního trhu, zjišťoval Vojtěch Berger.

Rakušané zdůvodňují zákon ochranou zaměstnanců. „Tenhle zákon nemá za cíl nic jiného než zaručit třeba právě slovenským zaměstnancům, aby v Rakousku byli zaplacení stejně dobře jako Rakušané a aby měli stejné postavení,“ říká Ingrid Nowotny z vídeňského ministerstva práce a sociálních věcí.

Ale protože každý argument se dá ohnout podle potřeby i jinak, slovenská vláda nedávno rakouský zákon ze stejných důvodů tvrdě kritizovala. Povinnost vyplácet mzdy v rakouské výši povede prý k diskriminaci slovenských firem a odradí je od podnikání v Rakousku. Utrpí tím přeshraniční obchod i dobré sousedské vztahy.

„Považujeme to za diskriminační a rozhodně ne prospěšné pro slovenské, ale i rakouské podnikatele,“ zdůrazňuje šéf výboru pro evropské záležitosti ve slovenském parlamentu Ivan Štefanec. Naopak Petr Šimerka z českého ministerstva práce a sociálních věcí bere rakouský zákon jako logický krok. „Pokud bude zákon v mezích evropského práva, evropských regulí, tak proč ne.“

Rakušané budou dodržování zákona přísně kontrolovat, za jeho porušení hrozí vysoké pokuty až do výše 50 tisíc eur. Rakouský odborový svaz tvrdí, že podobný zákon byl na cestě už řadu let a květnové otevření pracovního trhu přijetí zákona jenom urychlilo. Slováci naopak v zákoně vidí zlomyslnou schválnost od Rakouska. Přesně v den, kdy padnou staré bariéry na rakouském pracovním trhu, postaví Vídeň bariéry nové.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme