Otevření první interrupční kliniky v severoirském Belfastu doprovázejí demonstrace

V severoirském Belfastu dnes zahajuje provoz první soukromá interrupční klinika ve Velké Británii. Její otevření provázejí zatím poklidné demonstrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevření první interrupční kliniky v severoirském Belfastu doprovázejí demonstrace | Foto: Jiří Hošek

Dopoledne se na místě sešlo kolem 60 demonstrantů a 15 policistů. Daleko nejvíc bylo novinářů, kteří s jednotlivými aktivisty pořizovali rozhovory.

K žádným incidentům zatím nedošlo a situace je relativně klidná i odpoledne, kdy se na místě sešla asi stovka demonstrantů.

Aktivisté všech věkových skupin, kteří stojí zády ke klinice, drží v rukou naturalistické fotografie mrtvých plodů a jsou nezvykle tišší. Slyšet není žádné skandování.

Podle nich nebudou bránit lidem vstupu do budovy, ale budou se s nimi pokoušet navázat kontakt.

Naopak velmi mocně lobbují u severoirské vlády a poslanců. Většina politiků i církví s interrupcemi nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění před klinikou sleduje zpravodaj ČRo v Británii Jiří Hošek

Severoirský ministr zdravotnictví dopředu provozovatele kliniky varoval, že bude pod drobnohledem a že by si měl dávat pozor na sebemenší detaily.

Klinika nemá na jedné z hlavních tříd Belfastu na vstupních dveřích ani logo, zřejmě z bezpečnostních důvodů.

V Belfastu otevírají první interrupční kliniku. Jedni to vítají, druzí protestují

Číst článek

Interrupce nejsou v Severním Irsku zakázané, ale velmi přísně kontrolované. V rámci státního zdravotnického zařízení lze přerušit těhotenství pouze v případě ohrožení života matky nebo komplikací, které by vedly k trvalému poškození zdraví těhotné ženy.

Přípustné jsou jen interrupce do devátého týdne těhotenství. Žena musí získat souhlas praktického lékaře a psychiatra.

Vůdce severoirské strany Traditional Unionist Voice Jim Allister má za to, že soukromá klinika Marie Stopesové má jistý cíl:

„Vzhledem k právnímu rámci a nedostupnosti potratů je u nás poptávka po službách takové kliniky, ale myslím, že skutečným cílem je posunout hranice.“

Programová ředitelka společnosti Marie Stopesové Dawn Purvisová ale zdůrazňuje, že klinika bude postupovat v mezích zákona:

"Naše společnost vždy postupuje zodpovědně a v mezích zákona.“

Obyvatelky Severního Irska dosud cestovaly za interrupcemi do zbytku Velké Británie nebo na evropský kontinent. V Anglii, Skotsku a Walesu se interrupce provádějí během prvních 24 týdnů těhotenství.

Jiří Hošek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme