Německá policie vyšetřuje možnou otravu dvou představitelek ruské opozice. Jedna pobývala i v Praze

Berlínská policie vyšetřuje podezření z otravy dvou účastnic konference ruské opozice uspořádané koncem dubna v německém hlavním městě. Jedna z žen, šéfka mezinárodní nadace Svobodné Rusko Natalija Arnoová, si podle zdrojů ruských nezávislých médií stěžovala, že se jí udělalo špatně během jejího pobytu v Praze, kam se přesunula začátkem května z berlínské konference. Setkání v Berlíně pořádal známý kritik Kremlu Michail Chodorkovskij.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie oblast kolem nemocnice ve čtvrti Kreuzberg po zásahu vyklidila.

Arnoová zaznamenala příznaky otravy v Praze, kam přijela z Berlína | Zdroj: Reuters

Policie informovala o začátku vyšetřování v reakci na dotaz německého listu Welt am Sonntag. Další podrobnosti ale nesdělila, uvedl deník Die Welt na svém webu.

V polovině května ruský portál agents.media spekuloval, že Arnoovou i druhou ženu se mohly pokusit otrávit ruské tajné služby. Ředitelka Svobodného Ruska podle jeho zdrojů zaznamenala příznaky otravy v Praze, kam přijela z Berlína a kde měla na programu různé schůzky.

Ruský soud na poslal za mříže Pivovarova. Bývalý šéf hnutí Otevřené Rusko půjde do vězení na čtyři roky

Číst článek

Během pobytu údajně pocítila znecitlivění těla a bolesti v jeho různých částech. Nedlouho předtím, než se u ní projevily tyto symptomy, si všimla, že dveře jejího pražského hotelového pokoje byly otevřené.

Po návratu do USA, kde žije, se obrátila na lékaře i místní úřady. Podle jednoho ze zdrojů ruského portálu začal případ zkoumat Federální úřad pro vyšetřování.

Vedle Arnoové symptomy otravy podle portálu pocítila ještě jedna z účastnic konference v Berlíně, a to ruská novinářka, která nedávno emigrovala z Ruska.

Ta ale uvedla, že příznaky se u ní projevily „možná ještě před konferencí“. Se svými problémy se obrátila na berlínskou kliniku Charité, kde se z otravy v roce 2020 léčil také ruský opoziční předák Alexej Navalnyj. Jméno novinářky portál nesdělil.

dno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme