EU chce po Rusku odpovědi ohledně útoku na Skripala. Moskva důkazy, nebo omluvu

Evropská unie vyzvala Moskvu, aby urychleně objasnila všechny otázky Londýna v souvislosti s útokem ruským nervovým plynem v Británii. Uvádí to v prohlášení přijatém ministry zahraničí v Bruselu. Unie zároveň odsoudila použití nebezpečné látky Novičok a vyjádřila bezvýhradnou solidaritu s Británií a její snahou odhalit pachatele.

Brusel (Aktualizováno: 11:56 19. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé si po ohledání místa činu sundavají speciální ochranný oblek. Britští vyšetřovatelé nasbírali přes 240 důkazů v případu otravy někdejšího ruského agenta Skripala.

Vyšetřovatelé si po ohledání místa činu sundavají speciální ochranný oblek. Britští vyšetřovatelé nasbírali přes 240 důkazů v případu otravy někdejšího ruského agenta Skripala. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Evropská unie podle šéfky její diplomacie Federiky Mogheriniové Británii plně podporuje. Otrava bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery je podle ní zcela nepřijatelná.

Za britskou vládu se postavil i německý ministr zahraničí Heiko Maas. Stejně jako ona prohlásil, že všechny dosavadní informace ukazují na podíl Ruska na tomto útoku. Moskva to ale popírá.

Žádný projekt pod názvem Novičok neexistoval, tvrdí náměstek ruského ministra zahraničí

Číst článek

Podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona jsou ruská vyjádření stále absurdnější. Zmínil přitom i tvrzení Rusů o původu nebezpečné látky z Česka. Podle Johnsona jde o klasickou ruskou strategii mlžení, která ale v unii už nikoho nezmate. 

Buď důkazy, nebo omluva

Ministři v prohlášení uvedli, že berou velmi vážně zjištění britské vlády, že za použitím nervového plynu velmi pravděpodobně stojí Rusko. Jednalo se podle nich o bezohledný a nezákonný čin.

Podle eurokomisaře pro rozšíření Johannese Hahna ale nebudou ministři jednat o sankcích proti Moskvě kvůli tomuto případu.

Na situaci v pondělí reagovalo i Rusko. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova bude Velká Británie muset pro svá obvinění předložit důkazy. Pokud tak neučiní, měla by se Moskvě omluvit.

Obvinění z otravy dvojího agenta v jihoanglickém Salisbury jsou podle Peskova „ohavná, neopodstatněná a těžko vysvětlitelná". 

Obvinění Česka

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové je nejpravděpodobnějším zdrojem smrtící látky typu Novičok Česká republika, Slovensko, Británie nebo Švédsko. Řekla to v sobotu v ruské televizi Rossija 24. Nad USA jako možným původcem visí otazník, poznamenala.

Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) a ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) se ještě v sobotu proti tvrzení ohradili. „Můžu garantovat, že na území České republiky se žádné takové zbraně ani jiné a starší generace nenacházejí,“ zdůraznil Stropnický.

Skripal a jeho dcera byli otráveni před dvěma týdny nervově paralytickou látkou a nyní jsou v nemocnici v kritickém stavu, podle expertů nemají šanci na uzdravení.

Filip Nerad, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme