Otravují krev naší země, řekl Trump o migrantech bez dokladů. Podle expertů rétorika připomíná nacisty

Donald Trump v sobotu na setkání s příznivci prohlásil, že migranti bez dokladů „otravují krev naší země“, a použil tak rétoriku, která podle odborníků připomíná tu nacistickou, uvedla agentura Reuters. Sedmasedmdesátiletý Trump je zatím jasným favoritem republikánských primárek a pravděpodobným kandidátem strany na prezidenta USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký prezident a současný republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump na předvolebním shromáždění v Sioux City ve státě Iowa

Experti se shodují, že Trumpova rétorika je extremistická (ilustrační foto) | Foto: Scott Morgan | Zdroj: Reuters

Trump slova o migrantech vyřkl na předvolební akci ve státě New Hampshire, kde kritizoval vysoký počet migrantů, kteří překračují americko-mexickou hranici. Exprezident tvrdí, že v případě svého opětovného zvolení omezí nelegální i legální přistěhovalectví do Spojených států.

Průzkum: Trumpa by v primárkách volilo 61 procent lidí. Další kandidáty nechal daleko za sebou

Číst článek

„Otravují krev naší země,“ prohlásil Trump s tím, že migranti do USA vedle Jižní Ameriky přicházejí také z Asie a Afriky. Nebylo to poprvé, kdy americký exprezident použil podobná slova.

Na konci září ho za to kritizovala Liga proti hanobení, organizace bojující proti antisemitismu. Podle jejího šéfa Jonathana Greenblatta je takový jazyk „rasistický, xenofobní a odporný“.

Za nebezpečné opakované používání těchto slov považuje třeba profesor Yaleovy univerzity Jason Stanley. Podle tohoto autora knihy o fašismu je rétorika Trumpa podobná rétorice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, který varoval před otrávením německé krve Židy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme