Otřesy pohřbily v Peru pod troskami domů stovky lidí

Dvojice silných zemětřesení postihla latinskoamerický stát Peru. Podle tamních úřadů si otřesy o síle až 7,9 stupně Richterovy škály vyžádaly nejméně 337 obětí a na 1000 zraněných. Pacifické středisko na Havaji vydalo varování před vlnami tsunami, po několika hodinách ho ale zrušilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Peru | Zdroj: ČTK

Nejhůře postižené jsou podle úřadů města Ica a Pisco, která leží ve stejnojmenném departementu na jihu Peru. V Ice se zřítilo několik budov a mostů. Mezi nimi je i kostel, pod jehož troskami zemřelo 17 lidí.

"Požádali jsme centrální vládu a její štáb, který svolal prezident Alan García, o léky, stany, přikrývky, vodu a další pomoc," uvedl v rádiu RPP hejtman regionu Ica Mariano Nacimiento.

Vláda už začala pomoc distribuovat, záchranářům ale bude komplikovat práci nesjízdná Panamerická dálnice, kterou zemětřesení poničilo. V zemi platí výjimečný stav a pohotovost mají všechny peruánské nemocnice.

Podle peruánského úřadu civilní obrany zahynulo 336 lidí v departementu Ica, zbývající oběť je hlášena z hlavního města Limy. Informace o počtech zraněných se zatím různí. Úřad civilní obrany uvádí 827 osob, podle peruánského ministra zdravotnictví Carlose Vallejose utrpělo zranění okolo 1300 lidí.

V hlavním městě otřesy způsobily paniku. "Když začalo zemětřesení, byla jsem právě v taxíku. Automobil se začal třást. Všude kolem najednou vypukla panika, vyděšení lidé utíkali z domů ven na ulici," popsala pro stanici BBC situaci v Limě jedna z tamních obyvatelek.

Materiální škody v Limě ale podle agentury AP nejsou velké. Poškozeno prý bylo jen několik staveb v centru. Prezident Alan García přesto nařídil policii, aby dohlížela na pořádek v metropoli. Zároveň oznámil, že dnes budou zavřeny školy, neboť budovy mohou mít poškozenou statiku. Na velkém území Peru také přestaly fungovat pevné i mobilní telefony.

Pacifické středisko varování před tsunami sídlící na Havaji vydalo vzápětí po otřesech varování před možnou ničivou přílivovou vlnou. Týkala se především tichooceánského pobřeží přiléhajícího blíže k epicentru otřesů, ale současně se vztahovalo i na Havajské ostrovy.

O dvě hodiny později úřady varování odvolaly, protože otřesy vyvolaly u epicentra vlnu vysokou pouze 25 centimetrů, která nepředstavovala pro pobřeží nebezpečí. Kolumbijská vláda již předtím preventivně nařídila částečnou evakuaci několika přístavů, hlavně částí města Tumaco.

Otřesy nastaly v 18:41 místního času (1:41 SELČ). První měl intenzitu 7,9 stupně a jeho epicentrum se nacházelo zhruba 41 kilometrů pod povrchem země asi 145 kilometrů jihovýchodně od Limy, uvedl americký geologický ústav USGS.

Naproti tomu podle peruánského geofyzikálního ústavu se epicentrum nacházelo asi 120 kilometrů jihozápadně od Limy a mělo intenzitu 7,5 Richtera. Druhý otřes, zřejmě takzvaný dozvuk, měl sílu 7,5 stupně Richtera. Každý z otřesů trval asi 20 vteřin.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme