Otřesy v Japonsku pokračují, lidé se snaží nepanikařit

Tokio sleduje situaci ve Fukušimě vzdálené 240 kilometrů velmi pozorně. V japonské metropoli se život vrací do normálu, ale kvůli následným otřesům panuje určitá nervozita. Místní reagují rozporuplně i na vynucené omezení dodávek elektrické energie a stručnost médií.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci se zásobí pro případ další katastrofy

Japonci se zásobí pro případ další katastrofy | Foto: AFP

Otřesy zasáhly okolí i střed hlavního města Japonska. „Situace zde byla stabilizovaná už od prvního momentu, ty otřesy nebyly nic zásadního v porovnání s pátečním magnitudem 9 a jednalo se navíc o ten předpokládaný následný otřes,“ komentuje ranní události v Tokiu student tamější univerzity Igor Pruša.

Otřesy se stále opakují, menších je několik za den.

Dopravní prostředky projíždějí podle svědectví Igora Pruši Tokiem spíše poloprázdné a chybí některé základní potraviny. Lidé se se ztíženými podmínkami vyrovnávají prakticky bez problémů.

„V kriticky postižené oblasti Tohoku dokonce velmi stoicky a s překvapivým klidem,“ všímá si.

Toho dojmu ale není v Tokiu bydlící Kristýna MacDonald: „Nemyslím si, že je úplná panická situace, ale už je znát, že přeci jenom není všechno v pořádku.“

„Já osobně jsem se neevakuoval, ale ten strach tam samozřejmě byl už jen proto, že jsem v době otřesů byl v kampusu tokijské univerzity, ve které jsou budovy staršího data a teoreticky jim hrozilo i zhroucení,“ popisuje své pocity Pruša.

Znepokojení nicméně vyvolává poškozená jaderná elektrárna ve Fukušimě, kde došlo k dalšímu výbuchu.

Lidé bez elektřiny

Podle dostupných zpráv bylo bez elektřiny skoro 6 milionů domácností. „Japonská vláda ve spolupráci s elektroenergetickou firmou vyhlásila krizový plán, kdy rozdělila oblasti Tohoku a Kanto do pěti regionů a vyhlásila nutnost v těchto kritických regionech na několik hodin kompletně vypnout proud,“ říká Pruša.

„V televizi vám ukážou, že se vypne celá oblast a vypne se úplně všechno. Vypnou se světla, semafory, pouliční osvětlení. Je to kompletní blackout,“ doplňuje Kristýna MacDonald.

Někteří analytici upozorňují na negativní důsledky právě v souvislosti s dlouhodobým výpadkem elektrického proudu, což může ještě více poškodit ekonomiku.

„Celé Japonsko v rámci solidarity omezilo spotřebu elektřiny a vody na minimum,“ podotýká Pruša.

Japonci podle Pruši poslušně následují informace v médiích. „Média se snaží informovat lidi o veškerých detailech, co se vlastně děje jak v elektrárně jako takové, tak během výbuchů,“ říká. Zároveň ale podotýká, že na veškeré novinky byla uvalena embarga a média se proto musí držet zpátky.

Kristýna MacDonald dodává, že na zamlčování informací si v Japonsku lidé i stěžují, začínají mít obavy a stěhují se na jih. „To, že bylo vydáno opatření pro prefekturu Čiba, že se má očekávat zemětřesení, jsme se s manželem nedozvěděli z televizního vysílání, ale až od sousedů,“ zároveň vyvrací Prušovy dojmy.

Také odstraňování a návrat k normálu je podle lidí pomalejší, než čekali. Úřady prý nepracují jak by měly.

„Ta lokalita je tak hrozně rozsáhlá, nedovedu si to představit. Jsou zde oblasti, které jsou úplně odříznuté od světa. Kamarádka, co má manžela ve zdejší americké základně, mi říkala, že Američané okamžitě vyslali všechny lodě na sever. Jsou tam místa, kam se dá dostat jenom helikoptérami. Není možné tam nijak dojet,“ dodává Kristýna MacDonald.

David Koubek, Dana Votýpková, Markéta Bartošová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme