Otřesy v SPD komplikují sestavení velké koalice v Německu

Politická situace v Německu stále houstne. Do hluboké krize zabředla SPD poté, co odstoupil její předseda Franz Müntefering. Odmítl totiž spolupracovat s mnohem mladší a mnohem levicovější generální tajemnicí Andreou Nahlesovou, kterou do funkce včera zvolilo předsednictvo strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franz Müntefering | Zdroj: ČTK

Musíme se sejít, abychom se poradili, jak dále s vládní koalicí, říká ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Jürgen Rüttgers z CDU. Právě on se stal představitelem pravicových politiků, kteří zpochybňují velkou koalici.

Její základy se sesypaly jako domeček z karet poté, co předseda SPD rezignoval na svou funkci a "bavorský lišák", předseda CSU Edmund Stoiber se kvůli tomu odmítl stěhovat na federální Ministerstvo hospodářství. Bavorsko tak zastoupí šéf zemské skupiny v Bundestagu Michael Glos.

Vláda Angely Merkelové se pak zřejmě stane jen odvarem původně plánované velké reprezentace SPD a Unie. Müntefering je nicméně podle nejnovějších informací údajně ochoten vstoupit do budoucího kabinetu jako vicekancléř a ministr práce a sociálních věcí. Oznámilo to několik politiků SPD.

Analytici soudí, že kabinet Merkelové bez předsedů SPD a bavorské CSU nebude mít velkou životnost.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme