Otřesy v SPD komplikují sestavení velké koalice v Německu

Politická situace v Německu stále houstne. Do hluboké krize zabředla SPD poté, co odstoupil její předseda Franz Müntefering. Odmítl totiž spolupracovat s mnohem mladší a mnohem levicovější generální tajemnicí Andreou Nahlesovou, kterou do funkce včera zvolilo předsednictvo strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Franz Müntefering | Foto: ČTK/AP

Musíme se sejít, abychom se poradili, jak dále s vládní koalicí, říká ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Jürgen Rüttgers z CDU. Právě on se stal představitelem pravicových politiků, kteří zpochybňují velkou koalici.

Její základy se sesypaly jako domeček z karet poté, co předseda SPD rezignoval na svou funkci a "bavorský lišák", předseda CSU Edmund Stoiber se kvůli tomu odmítl stěhovat na federální Ministerstvo hospodářství. Bavorsko tak zastoupí šéf zemské skupiny v Bundestagu Michael Glos.

Vláda Angely Merkelové se pak zřejmě stane jen odvarem původně plánované velké reprezentace SPD a Unie. Müntefering je nicméně podle nejnovějších informací údajně ochoten vstoupit do budoucího kabinetu jako vicekancléř a ministr práce a sociálních věcí. Oznámilo to několik politiků SPD.

Analytici soudí, že kabinet Merkelové bez předsedů SPD a bavorské CSU nebude mít velkou životnost.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme