Ouattara chce, aby násilnosti v Pobřeží slonoviny šetřil mezinárodní soud

Prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara se snaží nastolit pořádek v zemi zmítané občanskou válkou. Klíčovou ekonomickou aktivitu, vývoz kakaa, chce obnovit takřka okamžitě a do příštího týdne plánuje otevřít centrální banku. Ouattara také přislíbil, že do země pozve vyšetřovatele mezinárodního trestního soudu a nebude jim bránit v práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodně uznaný prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara zahájil útok na Abidžan | Foto: AFP

Před boji uprchlo na milion lidí a mnozí z nich se bojí vrátit do svých domovů. Jen v Abidjanu se na katolické misii stále schovává skoro 30 tisíc stoupenců dosavadního vůdce země Laurenta Gbagba, kteří se obávají o svou bezpečnost.

Amnesty International výzývá Ouattaru, aby zabránil vraždám ze msty a prošetřil všechny násilnosti, ke kterým během konfliktu došlo. Jeden z největších masakrů je přitom připisován právě jeho mužům. V masovém hrobě po vydrancování města na západě země objevili pracovníci OSN na 800 těl.

Ondřej Bouda, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme